Trwa ładowanie...
d3bxcpq
d3bxcpq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sondaż: ponad połowa badanych dobrze ocenia samorząd po 25 latach

25 lat po przywróceniu samorządu terytorialnego połowa ankietowanych (51 proc.) wyraża się pozytywnie o jego funkcjonowaniu. Jedna trzecia (31 proc.) ma do samorządów stosunek ambiwalentny, a tylko nieliczni (7 proc.) oceniają je negatywnie - wynika z sondażu CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bxcpq

Sondaż został przeprowadzony z okazji 25-lecia pierwszych wyborów do rad gmin (27 maja 1990 roku).

CBOS pytał m.in. o ocenę wpływu władz różnego szczebla samorządu na rozwój polskich miejscowości. Badanie wykazało, że postrzegany wpływ jednostek samorządu terytorialnego okazuje się tym większy, im niższy jest ich szczebel w administracyjnej hierarchii. Trzy piąte badanych (58 proc.) sądziło, że rozwój miejscowości, w której żyją, w znacznym stopniu zależy od samorządu gminnego. Mniej niż połowa dostrzegała dużą rolę samorządu powiatowego (45 proc.), a już tylko nieco ponad jedna trzecia - samorządu wojewódzkiego (37 proc.).

Autorzy sondażu przypominają też, że przed reformą administracyjną z 1999 roku, po której powstały powiaty i samorządowe województwa, opinia publiczna była podzielona w kwestii konieczności wprowadzenia nowych szczebli samorządu. Obecnie, podobnie jak przed pięcioma laty, niespełna połowa respondentów (46 proc.) uważa, że jednostki samorządowe funkcjonują lepiej niż przed reformą, jedna czwarta (23 proc.) nie widzi większych zmian w sprawności działania samorządów, a 9 proc, dostrzega pogorszenie ich funkcjonowania - zwraca uwagę CBOS.

d3bxcpq

Z kolei trzynaście lat po wprowadzeniu bezpośrednich wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta (2002 rok) połowa Polaków (50 proc.) pozytywnie ocenia konsekwencje tego. Jedna piąta badanych (22 proc.) sądzi, że zmiana sposobu wybierania organów wykonawczych w gminach nie wpłynęła na działalność samorządów, natomiast zdaniem 6 proc. respondentów wywarła na nią negatywny wpływ - informuje CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 16-22 kwietnia 2015 roku na liczącej 1027 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3bxcpq

Podziel się opinią

Share

d3bxcpq

d3bxcpq