Trwa ładowanie...
d9kfq54

Sonel liczy, że uda mu się w '13 poprawić wyniki; chce założyć spółkę w Chinach

04.04. Warszawa (PAP) - Sonel oczekuje, że w tym roku poprawi wyniki zanotowane w roku ubiegłym. Założona w budżecie dynamika wzrostu przychodów spółki jest wyższa niż ta z 2012...

Share
d9kfq54

04.04. Warszawa (PAP) - Sonel oczekuje, że w tym roku poprawi wyniki zanotowane w roku ubiegłym. Założona w budżecie dynamika wzrostu przychodów spółki jest wyższa niż ta z 2012 r., kiedy wyniosła ok. 6 proc. - poinformował prezes Krzysztof Wieczorkowski. Sonel chce w tym roku założyć spółką zależną w Chinach.

"Budżet spółki zakłada, że dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży w całym roku będzie wyższa niż w roku ubiegłym (wyniosła wówczas ok. 6 proc. - przyp. PAP). Na razie po I kwartale jest słabiej, zima się przedłuża i wiele inwestycji jest wstrzymanych. Ale wykonanie planu jest nadal w zasięgu ręki" - powiedział Wieczorkowski.

Dodał, że o ile w roku ubiegłym ok. 11 mln zł z przychodów ogółem na poziomie 50 mln zł pochodziło z usług, tak w tym roku kwota ta nie powinna przekroczyć 9 mln zł.

d9kfq54

"Po pierwsze skończyliśmy jeden duży kontrakt usługowy, a po drugie nie chcemy skupiać się na usługach, tylko rozwijać sprzedaż własnych produktów" - powiedział prezes.

Pytany o marże po I kwartale, odpowiedział: "marżowość była podobna rdr. Na razie nie mamy danych odnośnie wyników w tym okresie, ale możliwe, że wyniki rdr będą podobne".

Prezes poinformował, że spółka uczestniczy obecnie w kilku przetargach na rynku azjatyckim, które mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki spółki w całym roku. Szczegóły odnośnie pierwszego kontraktu może zakomunikować w maju.

"Jeśli uda nam się wygrać część z tych przetargów, to nasze wyniki w tym roku nie powinny być gorsze od zeszłorocznych, a nawet będą lepsze" - dodał.

d9kfq54

Pytany o poziom mocy produkcyjnych wykorzystywanych przez spółkę, Wieczorkowski odpowiedział: "wielokrotnie mówiłem, że spółka ma potencjał, by generować ok. 100 mln zł przychodów. Jak widać na chwilę obecną wykorzystujemy połowę naszych mocy".

Wewnętrzna strategia spółki zakłada, że na koniec 2015 r. będzie ona wykorzystywała 100 proc. swoich mocy.

Na pytanie, czy w takim razie jest możliwe, aby na koniec 2015 r. spółka pokazała 100 mln zł przychodów, prezes powiedział: "biorąc pod uwagę, że teraz jesteśmy w połowie drogi, trudno byłoby to osiągnąć, bez wyraźnej poprawy w gospodarce światowej".

Wieczorkowski poinformował, że Sonel nie myśli o akwizycjach, ale chce rozwijać swoją grupę kapitałową w oparciu o spółki dystrybucyjne w krajach o dużym potencjale wzrostu.

d9kfq54

W lutym tego roku Sonel otworzył swoją pierwszą spółkę zależną w Indiach. Ma w niej 90 proc. udziałów, pozostałe 10 proc. należy do lokalnego partnera. Przedmiotem działalności utworzonej spółki ma być m.in. zakup, sprzedaż, import, eksport, produkcja, oferowanie i handel przyrządami pomiarowymi.

Jak poinformował Wieczorkowski, indyjska spółka skupia się na razie na sprzedaży i powinna być rentowna w przyszłym roku.

Sonel myśli o kolejnych spółkach zależnych poza Europą, w których byłby większościowym akcjonariuszem. Jeszcze w tym roku taki podmiot ma powstać w Chinach.

"Prowadzimy tam intensywne negocjacje i mamy już partnera. To będzie co najmniej spółka handlowa, bo rozmowy na ten temat są najbardziej zaawansowane. W grę wchodzi także produkcja, ale w dalszej perspektywie" - powiedział prezes.

d9kfq54

Sonel chce w tym roku wejść w fotowoltaikę poprzez kompletną ofertę dla klientów indywidualnych.

"Miała być ona dostępna już od stycznia, ale jeszcze jej nie wprowadziliśmy. Najpierw sprzedaż ruszyłaby w kraju, ale widzimy zainteresowanie ze strony zagranicznych partnerów, głównie z Bułgarii i Rumunii. Dlatego możliwe, że większość produkcji będzie kierowana na eksport. Marżowość jest podobna, jak ta w urządzeniach pomiarowych" - powiedział prezes.

Wieczorkowski potwierdził, że CAPEX Sonela na ten rok to ok. 7 mln zł. Do spółki powinno także spłynąć ok. 1,8 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Prezes dodał, że Sonel ma przygotowany już następny projekt badawczy na ok. 8 mln zł, z czego wsparcie z UE ma wynieść ok. 4 mln zł.

W 2012 r. Sonel wypracował 6,4 mln zł zysku netto i 6,9 mln zł zysku operacyjnego przy ok. 50,5 mln zł przychodów.

Sonel jest producentem przyrządów do pomiarów elektrycznych. (PAP)

jow/ jtt/

d9kfq54

Podziel się opinią

Share
d9kfq54
d9kfq54