Trwa ładowanie...
d4jkcg7

Spadają ceny owoców i większości warzyw - ebronisze

4.8.Warszawa (PAP) - Ostatnie dni lipca i początek sierpnia to
utrzymanie spadku cen owoców i większości warzyw - wynika z
cotygodniowej analizy rynku hurtowego przeprowadzanej...

Share
d4jkcg7

Ostatnie dni lipca i początek sierpnia to utrzymanie spadku cen owoców i większości warzyw - wynika z cotygodniowej analizy rynku hurtowego przeprowadzanej przez portal ebronisze.pl.

Zdaniem analityków portalu ceny owoców znajdują się wciąż w trendzie spadkowym.

Trend spadkowy cen skupu owoców jest wyraźny i raczej nic nie zapowiada jego odwrócenia" - napisano w raporcie.

d4jkcg7

W tygodniu na przełomie lipca i sierpnia, według notowań portalu, ceny wiśni w skupie wahały się w przedziale 0,45-0,80 zł zł/kg.

Ponadto zakłady przetwórcze zaczęły limitować ilości skupowanych wiśni tłumacząc to brakiem mocy przerobowych" - dodają eksperci.

Spadają także ceny jabłek przemysłowych, śliwek oraz moreli.

Cena jabłek przemysłowych, na koniec lipca i początek sierpnia zeszła do poziomu 0,13-0,15 zł/kg, śliwek - cena najtańszych odmian to około 0,75 zł/kg, cena odmian bardziej poszukiwanych nieznacznie przekracza 1 zł/kg, skup moreli zaczął się w minionym tygodniu z cenami około 2,15 zł/kg od razu z tendencją spadkową - napisanoWARZYWA

d4jkcg7

Jak podają analitycy portalu, w ostatnim tygodniu lipca, trendy spadkowe dominowały również w przypadku większości warzyw.

"Przede wszystkim warto podkreślić, iż, tak jak przewidywano, zaczęły tanieć kalafiory, które rozpoczynały tydzień jeszcze z wysoką ceną 2,03 zł/szt., aby zakończyć go na średnim poziomie 1,55 zł/szt. Spadki cen dotyczyły również: buraków - spadek z 0,65 zł/kg do 0,58 zł/kg; papryki - np. spadek cen papryki czerwonej z 3,25 zł/kg do 3,10 zł/kg; ziemniaków - spadek ceny o kolejne 0,05 zł do średniego poziomu 0,60 zł/kg. Również ceny pomidorów kontynuowały trend spadkowy. Pomidory wielkości B kończyły tydzień średnią ceną 1,40 zł/kg" - wynika z analizy.

"W minionym tygodniu utrzymały się również niskie ceny marchwi - około 0,70 - 0,75 zł/kg oraz białej kapusty - około 0,20 zł/kg" - dodają.

W trendzie wzrostowym znalazły się natomiast ceny ogórków gruntowych oraz sałaty lodowej i karbowanej.

d4jkcg7

"W przypadku ogórków gruntowych cena na przełomie lipca i sierpnia sięgała poziomu 1,70 zł/kg; za sałatę lodową trzeba było zapłacić około 2 zł/szt. natomiast za sałatę karbowaną około 1,50 zł/szt" - uważają eksperci.

"Przyczyny wzrostu cen tych warzyw należy upatrywać w wahaniach podaży, które są wynikiem niesprzyjającej pogody. Taka sytuacja może się utrzymać jeszcze przez kilka dni" - dodają.

Analizy portalu ebronisze.pl zawierają notowania owoców i warzyw z pięciu największych rynków hurtowych w Polsce.

bg/ osz/

d4jkcg7

Podziel się opinią

Share
d4jkcg7
d4jkcg7