Trwa ładowanie...
d23mv8v

Spadek ceny gazu może mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy - Wiśniewski, Rada Gospodarcza

07.11. Warszawa (PAP) - Spadek ceny gazu, oprócz efektu w postaci jednorazowego spadku wskaźnika inflacji, może mieć także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. W dyspozycji...
Share
d23mv8v

07.11. Warszawa (PAP) - Spadek ceny gazu, oprócz efektu w postaci jednorazowego spadku wskaźnika inflacji, może mieć także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. W dyspozycji gospodarstw domowych pozostanie dodatkowa gotówka, którą będą mogły one przeznaczyć na wydatki, zwiększenie oszczędności albo na spłatę zadłużenia - ocenia Jacek Wiśniewski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

"Spadek ceny gazu ma dwojakie znaczenie dla gospodarki. W koszyku inflacyjnym ceny gazu mają 2,6 proc. udział, więc przykładowo spadek cen detalicznych gazu o 10 proc. (wielkość tę poznamy po zatwierdzeniu taryf przez URE) wywołałby jednorazowy spadek wskaźnika inflacji o 0,26 pp. Z drugiej strony, może mieć to pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Produkty oparte o surowce (jak gaz, benzyna) cieszą się stosunkowo stałym popytem, niezależnie od ceny. Stąd wzrost ich cen czasem jest określany jako podatek na wzrost gospodarczy. Spadek cen gazu pozostawi w dyspozycji gospodarstw domowych dodatkową gotówkę, którą będą mogły one przeznaczyć albo na wydatki (wzrośnie popyt), albo na zwiększenie oszczędności (wzrosną depozyty), albo na spłatę zadłużenia (spadną kredyty)" - napisał Wiśniewski.

PGNiG poinformował we wtorek, że podpisał z Gazpromem aneks do Kontraktu jamalskiego zmieniający warunki cenowe na dostawy gazu do Polski. Wynegocjowana przez spółkę obniżka ceny gazu od Gazpromu jest wyższa niż 10 procent. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa poinformowała we wtorek na konferencji, że spółka złoży do połowy listopada wniosek taryfowy do URE, a od 1 stycznia, za zgodą prezesa URE, będą wprowadzone niższe ceny gazu.(PAP)

jba/ ana/

d23mv8v

Podziel się opinią

Share
d23mv8v
d23mv8v