Spadek spożycia pieczywa może przyspieszyć w 2014 m.in. przez inną metodologię
Warszawa, 24.09.2014 (ISBnews) - Spadek spożycia pieczywa wyniósł 5,25% r/r w 2013 r., a w tym roku może się jeszcze pogłębić ze względu na wprowadzone w statystyce zmiany metodologiczne, uważają eksperci z branży. Zwracają przy tym uwagę, że gdyby nie błędy metodologiczne badań, mogłoby się okazać, że konsumpcja chleba wcale nie musi być tak niska.
24.09.2014 13:04
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2013 roku zjedliśmy o 5,25% mniej pieczywa niż w roku 2012, natomiast w porównaniu do ostatnich 20 lat, spadek wyniósł aż 40%. Dane za kolejny rok będę jeszcze niższe, bo urzędnicy zmienili klasyfikację pieczywa.
Dotychczas badania prowadzone GUS dotyczyły spożycia chleba przez gospodarstwa domowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gdyby polegać tylko na takiej metodzie, można wnioskować, że już za kilka lat chleb w ogóle zniknie z naszej diety, a podstawą konsumpcji będą bliżej nieokreślone produkty wysoko przetworzone.
"Tajemnica polega na tym, że Polacy zmienili sposób konsumpcji pieczywa. Wielu młodych ludzi, odwrotnie niż ich rodzice, nie ma nawyku przygotowania rano tradycyjnej kanapki. Woli skorzystać z cateringu w pracy, stołówki czy szybkiego śniadania po drodze. Miejsc, gdzie można kupić produkty oparte na pieczywie jest mnóstwo, szczególnie w miastach" - tłumaczy prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Popularne kebaby, sieci restauracji typu fast food czy pizzerie, korzystają z pieczywa. Nikt jednak nie bada spożycia w takiej formie.
"Żyjemy coraz szybciej i wolimy kupić, niż samemu przygotować posiłek, szczególnie śniadanie" - dodała Świetlik.
Potwierdzają to inne dane GUS. Z ostatniego opracowania na temat rynku wewnętrznego wynika, że na koniec 2012 r. zwiększyła się liczba placówek gastronomicznych o ponad 2%. Najbardziej, w tym gronie, zwiększyła się liczba restauracji - o 7,8%. W tym samym okresie wzrosła też sprzedaż detaliczna towarów i wyrobów własnych w placówkach gastronomicznych - o 6,4% r/r.
W 2013 r. urzędnicy GUS-u zmienili klasyfikację pieczywa. Do 2012 używano trzech definicji: chleb żytni, pszenny i mieszany.
"W nowej klasyfikacji symbol 'pieczywo' nie obejmuje pieczywa chrupkiego, tostowego, chałek, rogali i bułek maślanych" - tłumaczy Jacek Karczmarski z wydziału prasowego GUS.
"To oznacza, że dane dotyczące spożycia pieczywa za rok 2014 mogą być jeszcze niższe" - uważa prezes Fundacji Chleb to Zdrowie dr Robert Księżopolski.
"Błędy metodologiczne zaniżają spożycie, które w konsekwencji wcale nie musi być takie niskie. Polacy nadal chętnie jedzą chleb, ale w innej formie" - podsumował Księżopolski.
(ISBnews)