Trwa ładowanie...
d34v4b2

Spadły ceny produktów rolnych

W drugim tygodniu września spadła cena większości produktów rolnych - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej resortu rolnictwa. Więcej płacono tylko za pszenicę konsumpcyjną, mięso wołowe oraz mleko w proszku.

d34v4b2
d34v4b2

Dane wskazują, że na rynku krajowym zwiększyła się podaż zbóż do skupu, zwłaszcza pszenicy. Prawdopodobnie konieczność uzyskania funduszy na zakup środków produkcji (m.in. nawozów, środków ochrony roślin, materiału siewnego, paliwa) zmusiła rolników do sprzedaży ziarna. Mają oni duże zapasy zbóż, gdyż zbiory były obfite. Krajowe zapotrzebowanie na ziarno jest znacznie mniejsze od bieżącej produkcji, co wywiera presję na spadek cen. Jedynie w przypadku pszenicy odnotowano ich wzrost.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej za pszenicę konsumpcyjną w skupie średnio w kraju płacono 492 zł za tonę, tj. więcej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem odpowiednio o ok. 1 proc. i o 6 proc. Przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 249 zł/t, a kukurydzy 548 zł/t, tj. o 4-6 proc. niższym niż tydzień wcześniej i o 9-10 proc. niższym niż przed miesiącem.

Znacznym wahaniom ulegają ceny skupu jęczmienia paszowego, wykazując jednak tendencję do spadku. W dniach 7-13 września przeciętna cena tego ziarna wynosiła 341 zł/t i była o 9 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu i o blisko 1 proc. niższa niż przed miesiącem.

Dane ze Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej wskazują, że w drugim tygodniu września ceny skupu trzody chlewnej i drobiu były niższe niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. Za 1 kg żywca wieprzowego dostawcy otrzymywali średnio 4,80 zł za kilogram. Za kurczęta typu brojler płacono 3,40 zł/kg, a za indyki 4,74 zł/kg. Natomiast ceny skupu bydła tak jak przed tygodniem wyniosły 4,85 zł/kg. Żywiec wołowy był droższy niż przed miesiącem i, podobnie jak wieprzowy oraz drobiowy, droższy niż rok wcześniej.

Po pięciu tygodniach spadku odnotowano niewielki wzrost cen odnotowano w zbycie mleka w proszku. Za odtłuszczone mleko odbiorcy płacili przeciętnie 6,77 zł/kg, wobec 6,73 zł/kg w poprzednim tygodniu.

d34v4b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34v4b2