Spokojny handel na złotym, rynek czeka na impulsy

Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszej próbie osłabienia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2105 PLN za euro, 3,1547 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4204 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego nieznacznie spadły i wynoszą aktualnie 4,12% w przypadku obligacji 10-letnich.

Spokojny handel na złotym, rynek czeka na impulsy
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

08.08.2013 08:30

Obraz
© (fot. DM BOŚ)

Ostatnie kilka godzin handlu na rynku złotego przebiegało pod znakiem lekkiego osłabienia polskiej waluty w ślad za spadkami na rynku bazowym. Ostatecznie jednak w trakcie sesji amerykańskiej eurodolar wyszedł na „plus” stąd kwotowania m.in. EUR/PLN pozostały w obrębie wsparcia na 4,20 EUR/PLN. Dość znaczącym wydarzeniem była krajowa oferta obligacji. Ministerstwo Finansów (MF) sprzedało obligacje OK0116 o wartości 5,7 miliarda złotych przy popycie opiewającym na 9,2 miliarda. Rentowność nowych papierów uplasowała się na poziomie 2,96 procent. Rynek odebrał wyniki przetargu względnie pozytywnie, jednak kluczowym dla cen obligacji okazały się i tak impulsy z szerokiego rynku i niemieckich bundów. W szerszym ujęciu notowania polskiej waluty pozostają przy znaczących poziomach, których naruszenie najprawdopodobniej do czasu wygenerowania mocnego impulsu z rynku bazowego bądź ewentualnych lepszych poniedziałkowych danych dot. bilansu płatniczego w Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski.

Z rynkowego punktu widzenia notowania EUR/PLN oscylują blisko silnego wsparcia na 4,20 PLN. Analogiczną sytuację obserwujemy na kwotowaniach USD/PLN (wsparcie 3,157 PLN) czy koszyku PLN (BOSSA PLN opór w okolicach 99 pkt.). Ewentualne naruszenie tych zakresów mogłoby mieć miejsce w przypadku podejścia eurodolara do okolic 1,34 USD, co stanowić będzie silny sygnał słabości dolara na rynkach i powinno wspomóc wyceny walut CEE. W szerszym ujęciu warto mieć jednak świadomość, iż aktualny handel na złotym przebiega przy niskiej aktywności rynku, co nie sprzyja naruszeniu istotnych poziomów technicznych.

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)