Spokojny koniec tygodnia
Dzień wygasania marcowej serii kontraktów terminowych nie należał do nadzwyczaj emocjonujących. Notowania otworzyły się w okolicach odniesienia, po czym kupujący pozwolili sobie na próbę wyniesienia kursu na nowe szczyty.
Dla serii kontynuacyjnej maksimum wyniosło 2 378 pkt. Po 10:00 impet popytu zaczął słabnąć, w efekcie czego koło 11:00 notowania wróciły w obszar odniesienia i konsolidowały się aż do 14:00. Głównym wydarzeniem dnia były publikacje wskaźników makroekonomicznych w USA. Produkcja przemysłowa w tamtejszej gospodarce stanęła w lutym w miejscu a indeks nastrojów konsumenta Uniwersytetu Michigan w marcu spadł do 74,3 pkt wobec 75,3 pkt przed miesiącem i oczekiwaniach rynku na poziomie 76 pkt. Wyniki sprowokowały podaż i nieuchronnie ściągnęły kontrakty poniżej odniesienia. Próba odreagowania w końcówce notowań również zakończyła się fiaskiem i seria kontynuacyjna zamknęła dzień na minimach, dając w całkowitym bilansie sesji -0,51%. Wygasająca seria FW20H12 zamknęła dzień na poziomie 2 337 pkt, na zamknięciu do rozliczenia pozostało 31,7 tys. pozycji.
Ostatni dzień tygodnia analizować można w dwójnasób. Po pierwsze, w trakcie dnia kupujący wyznaczyli nowy szczyt trwającej od dwóch tygodni fali wzrostowej. Siła ruchu wyniosła kontrakty w pobliże szczytu z lutego wygenerowanego na poziomie 2 394 pkt. Niestety szybki kontratak podaży zniwelował dorobek popytu i sprowadził kurs w obszar luki z czwartku. W obrazie graficznym wyrysowana została czarna świeca z górnym cieniem. Świeca umiejscowiona została w obszarze poprzedniej świecy, naruszając luką w niewielkim zakresie. Fakt ten nieznacznie pogorszył ogólny, techniczny obraz rynku, chociaż w najbliższym czasie niedomknięta luka nadal stanowić będzie mocne wsparcie dla notowań kontraktów. Spadku w końcówce notowań nie potwierdziły obserwowane oscylatory. Zarówno RSI jak i filtrujący go Derivative Oscillator wyraźnie wzrosły, potwierdzając tendencję z całego tygodnia. Lekkie odreagowanie uwidoczniło się również w obrazie ADX, który wyznaczył lokalny dołek. Wobec rozpoczynającego się dzisiaj nowego tygodnia
nadal aktualnym pozostaje wsparcie w postaci obszaru luki, umiejscowione w przedziale 2 335 – 2 351 pkt. Z drugiej strony niepokonaną barierą pozostaje poziom 2 394 pkt.