Spokojny piątek na rynku eurodolara

Eurodolar pod koniec sesji naruszał wsparcie usytuowane pod poziomem 1,3800, które było testowane przez większą część dnia. Jak dotąd piątek, biorąc pod uwagę dystans pomiędzy dziennym maksimum a minimum osiąganym przez kurs, jest najspokojniejszym dniem na rynku eurodolara od dwóch tygodni. Bazowym scenariuszem na następny tydzień są zniżki EUR/USD, a wzrosty z dobiegającego końca tygodnia należy rozpatrywać w kategoriach ruchu korekcyjnego.

16.09.2011 18:06

Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się posiedzenie ECOFIN. Celem spotkania będzie poszukiwanie kompromisu w sprawie tzw. sześciopaku (pięciu rozporządzeń i dyrektywy wzmacniającej Pakt Stabilizacji i Wzrostu) mającego na celu zwiększenie dyscypliny w zakresie finansów publicznych poszczególnych państw. Dotychczas obowiązujące zasady, czyli próg 3 procent deficytu budżetowego oraz 60 procent długu publicznego zostaną oczywiście zachowane, jednak omawiane będzie prawdopodobnie wprowadzenie surowych restrykcji za ich przekroczenie. O tym, jak bardzo potrzebne są nowe narzędzia kontroli świadczą chociażby dzisiejsze informacje, że w trzech ostatnich latach deficyt budżetowy Portugalii został łącznie nieoszacowany o ponad miliard euro, co dodatkowo utrudni mniejszemu z państw Półwyspu Iberyjskiego uzdrowienie finansów publicznych (relacja długu do PKB wynosi 83,2 proc, a deficyt publiczny w 2010 roku ukształtował się na poziomie 9,1 proc. PKB ) i powrót na rynek długu w 2013 roku. Poznaliśmy dziś także indeks
Uniwersytetu Michigan oddający nastroje amerykańskich konsumentów. Wbrew oczekiwaniom wzrósł on nieznacznie do 57,8 punktów i należy to uznać za pozytywny sygnał w kontekście środowego, słabego odczytu dynamiki sprzedaży detalicznej.

Koniec tygodnia przyniósł także zawężenie spreadu między rentownościami obligacji państw peryferyjnych, a analogicznymi, benchmarkowymi papierami skarbowymi Niemiec, co obrazuje przejściowe uspokojenie obaw o przyszłość państw peryferyjnych wynikającą m.in. z deklaracji ECB i innych najważniejszych banków centralnych o wspieraniu europejskiego sektora bankowego poprzez zapewnienie dodatkowej płynności dolarowej oraz wystąpień Barroso i efektów rozmów na linii Papandreou – Merkel - Sarkozy. Jednak przez weekend sytuacja może diametralnie się odmienić, gdyż może dojść m.in. do rewizji w dół ratingu Włoch przez agencję Moody’s, rynek negatywnie odbierze też każdy sygnał braku jednomyślności na najwyższych szczeblach.

W takich okolicznościach i przy oczekiwanych spadkach eurodolara pod presją znajdzie się oczywiście siła krajowej waluty. Kurs USD/PLN powinien rosnąć w kierunku poziomu 3,20, również kurs EUR/PLN po przejściowych spadkach z ostatnich sesji powinien ruszyć na północ. Pod koniec piątkowej sesji za dolara płacono 3,1180, a jedno euro 4,2960. Przeciętne wynagrodzenie w sierpniu wzrosło 5,4 proc. r/r wobec prognozowanych 5 proc. Dynamika zatrudnienie spadła z kolei do 3,1 proc. rok do roku wobec konsensusu równemu ostatniemu odczytowi na poziomie 3,3 proc.
Bartosz Sawicki
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)