Trwa ładowanie...

Spółdzielnia nieuczciwie naliczała opłaty za ogrzewanie. Lokatorzy zawalczyli i wygrali

Spółdzielcy z Hajnówki we wszystkich instancjach, łącznie z Sądem Najwyższym, walczyli z nieuczciwym regulaminem rozliczania kosztów ogrzewania. I wygrali. Wszystko przez podzielniki kosztów ogrzewania.

Spółdzielnia nieuczciwie naliczała opłaty za ogrzewanie. Lokatorzy zawalczyli i wygraliŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d270hl2
d270hl2

Podzielniki to niewielkie urządzenia, które umieszcza się na grzejniku. Służą do podziału kosztów ciepła pomiędzy wszystkich lokatorów budynku. Sama zasada jest więc jak najbardziej słuszna – ile ciepła wykorzystałeś, za tyle płacisz. Niestety, rzeczywistość weryfikuje te założenia na niekorzyść części mieszkańców, którzy pomimo tego, że wcale nie nagrzewają swoich mieszkań do jakichś pustynnych temperatur, to i tak płacą nieadekwatnie wysokie rachunki.

Jak to możliwe? Upraszczając, przy zamontowanych podzielnikach wysokość rachunków ustala się poprzez podzielenie ilość zużytego przez cały blok ciepła przez jednostki, które wykazały podzielniki. Odczyt powinien uwzględniać dodatkowe okoliczności, które mają wpływ na wysokość rachunków (np. usytuowanie mieszkania), ale nie jest to zasadą.

Ukarani wysokimi rachunkami mogą zostać lokatorzy, którzy wprawdzie nie grzali jakoś nadmiernie, ale (w przeciwieństwie do sąsiadów) w ogóle odkręcali grzejniki, a w efekcie ich podzielniki nabijały jednostki. Nie dość, że z emitowanego u nich ciepła korzystały także sąsiednie lokale, to jeszcze przyszło im za to dodatkowo płacić.

d270hl2

- Prowadziłem sprawę klientów, którym w ciągu 10 lat spółdzielnia mieszkaniowa naliczyła 30 tys. zł za dużo z tytułu ogrzania mieszkania. Spotkałem się też z koniecznością nadpłaty rzędu 14 tys. za jeden rok – mówił w rozmowie z money.pl mec. Szczepan Barszczewski, radca prawny specjalizujący się w dochodzeniu nadpłat za ogrzewanie centralne.

Mają małe marzenie: żeby w mieszkaniu było ciepło. Wtedy przestaną chorować

Regulamin niejasny i niekorzystny

Takie sprawy mogą niekiedy trwać latami. Dowodzi tego przykład spółdzielców z Hajnówki. Problemy zaczęły się dekadę temu, gdy budynek został ocieplony, a na grzejnikach pojawiły się tajemnicze urządzenia. Władze spółdzielni był zachwycone, a część lokatorów z przerażeniem otwierała koperty z rozliczeniami.

Mieszkańcy nie mogli się doprosić wyliczeń pokazujących, na jakiej podstawie wyliczane są opłaty, dostali tylko instrukcje dotyczące tego, jak unikać wyziębiania lokalu. Poza tym, że przypomniano im, by nie suszyli prania na kaloryferach, nie dowiedzieli się, dlaczego utrzymując temperaturę 20 stopni w 50-metrowym mieszkaniu, mają niedopłatę rzędu 3 czy 4 tysięcy złotych.

d270hl2

Spółdzielcy zakwestionowali sposób odczytu wyników z podzielników do sądu. Spór trafił nawet do Sądu Najwyższego. Ostatecznie w grudniu 2018 r. zapadł drugi prawomocny wyrok, w którym Sąd Apelacyjny w Białymstoku przyznał rację spółdzielcom (sygn. akt I ACa 1045/17).

Sąd zakwestionował system "pięćdziesiąt na pięćdziesiąt", który zakłada, że połowa rachunku za ogrzewanie to koszty stałe, a druga połowa to odczyt z podzielników. Zauważył, że ten system nie uwzględnia przenikania ciepła między wewnętrznymi ścianami budynku.

To nie jedyne zastrzeżenie, jakie sąd miał do regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania, który obowiązywał w Spółdzielni.

d270hl2

W jego ocenie system 50:50 rażąco naruszał art. 45a ustawy prawo energetyczne. Jego stosowanie było bardzo niekorzystne dla osób zajmujących "gorzej usytuowane" mieszkania. Zwycięzcami okazywali się bowiem użytkownicy mieszkań wewnątrz bloku, podczas gdy właściciele mieszkań narożnych i położonych na ostatniej kondygnacji znacząco niewspółmiernie dopłacali do utrzymaniu wszystkich pomieszczeń wewnętrznych - nie tylko części współnych takich jak klatki schodowe, lecz również mieszkań prywatnych.

Wprawdzie wyrok odnosi bezpośredni skutek tylko wobec zaangażowanych stron, ale można przypuszczać, że ułatwi dochodzenie swoich praw innym lokatorom, którzy uważają, że płacą zawyżone rachunki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d270hl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d270hl2