Trwa ładowanie...

Spółek za 1 zł na razie nie będzie

Opóźnia się reforma kodeksu spółek. Resort sprawiedliwości będzie pisał projekt od nowa - informuje "Puls Biznesu".

Spółek za 1 zł na razie nie będzieŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d1j10z9
d1j10z9

W połowie lipca 2013 r. Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) zaprezentowało projekt założeń nowelizacji kodeksu spółek handlowych (k.s.h). Przewidywał on m.in. obniżenie kapitału zakładowego sp. z o.o. z 5 tys. zł do 1 zł, zakładanie spółek jawnych i komandytowych przez internet oraz obniżenie opłat sądowych dla spółek założonych za pośrednictwem sieci.

Po pięciu miesiącach prac projekt nie jest jeszcze gotowy. Mało tego - będzie pisany od początku. - Po uzgodnieniach międzyresortowych zmianie uległy prognozowane koszty reformy. Rozwiązania dotyczące rejestracji spółek przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego wprowadzane będą etapami, co wymaga zmiany założeń i testu regulacyjnego - informuje Patrycja Loose, rzeczniczka MS.

Eksperci obawiają się, że zapowiedź opracowania od początku projektu założeń źle wróży reformie. - Można się obawiać, że na nowy projekt trzeba będzie długo oczekiwać, o ile w ogóle powstanie. A przecież zmiany nie są kontrowersyjne. Spółkę z o.o. za 1 zł można wyjąć z projektu i dalej procedować, nie tracąc czasu - mówi Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

d1j10z9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1j10z9