Spółka farmaceutyczna ze Starogardu Gdańskiego liderem na światowym rynku

Firma Polpharma ze Starogardu Gdańskiego połączy się z węgierską spółką farmaceutyczną Gedeon Richter. W ten sposób zostanie największą w Europie Środkowej i Wschodniej firmą farmaceutyczną i 15 na świecie.

W wyniku transakcji powstanie koncern zajmujący się produkcją i sprzedażą leków wart ponad 3,6 miliarda euro. Władze spółki nie wykluczają też szybkiego debiutu na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Właścicielem Polpharmy jest Genefar BV, firma inwestycyjna kontrolowana przez grupę kierowaną przez Jerzego Staraka, która obejmuje interesy rodziny Staraków. Zgodnie z umową, Gedeon Richter wyemituje akcje o wartości ponad 900 mln euro, za które obejmą pakiet akcji polskiej spółki. Po sfinalizowaniu transakcji Genefar będzie posiadaczem ok. 25 proc. akcji spółki Gedeon Richter, a Jerzy Starak, który jest obecnie przewodniczącym Rady Nadzorczej Polpharmy, zostanie wiceprzewodniczącym rady dyrektorów spółki Gedeon Richter.

_ Ta transakcja wzmocni naszą pozycję w regionie, szczególnie w Polsce i stworzy lepsze możliwości rozwoju dla firmy Gedeon Richter _- twierdzi Erik Bogsch, dyrektor zarządzający firmy Gedeon Richter. _ Ta ekscytująca umowa doprowadzi do powstania lidera wśród firm farmaceutycznych na rynku Europy Środkowej i Wschodniej. _

_ Będąc dziś liderem zarówno na rynku w Polsce nadszedł czas na rozważenie dalszej drogi ekspansji _- mówi Jerzy Starak. _ Gedeon Richter jest firmą o silnej międzynarodowej pozycji, którą przez długi czas podziwiałem i szanowałem. Obecnie mamy 100 produktów na rynku. Po połączeniu ich liczba wzrośnie do 160 _ - mówi Krzysztof Jakubiak, dyrektor biura prasowego Polpharmy.
Obie firmy nie chcą jeszcze ujawniać swoich planów na przyszłość. Wiadomo jednak, że chcą zainwestować w dalszy rozwój i ekspansję na rynku. Niewykluczone są duże inwestycje i budowa kolejnych zakładów produkcyjnych.
_ O szczegółach będziemy mogli mówić dopiero po podpisaniu wszystkich umów _ - dodaje Jakubiak. _ Nastąpi to prawdopodobnie już na początku przyszłego roku. _ Genefar zgodził się nie sprzedawać 80 proc. swoich początkowych udziałów przez okres 4 lat od zawarcia transakcji i nie sprzedawać 60 proc. swoich początkowych udziałów przez okres 5 lat od zawarcia transakcji. Umowa wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy węgierskiej firmy. Nastąpi to 18 grudnia w Budapeszcie. Następnie obie firmy muszą jeszcze uzyskać zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak, jak twierdzą przedstawiciele obu spółek, będzie to jedynie czysta formalność.

Firma Gedeon Richter zgodziła się też zapłacić spółce Genefar opłatę z tytułu rezygnacji w wysokości 40 mln dolarów. Chodzi o sytuację, gdyby akcjonariusze spółki Gedeon Richter nie wyrazili zgody na połączenie podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy lub gdy spółka nie zawrze transakcji po jej akceptacji przez akcjonariuszy spółki Gedeon Richter. Polpharma założona została w 1935 roku i sprywatyzowana w lipcu 2000 roku. Jest największym producentem wyrobów farmaceutycznych w Polsce. Firma sprzedaje leki w około 50 krajach i obsługuje gabinety lekarskie, szpitale i apteki. Polpharma jest również jednym z kluczowych graczy na polskim rynku leków bez recepty.

Posiada swoje przedstawicielstwa m.in. na Ukrainie, Litwie, w Kazachstanie, natomiast w Rosji jest obecna jako strategiczny udziałowiec czołowego rosyjskiego producenta leków - spółki Akrihin. Polpharma odnotowała w 2006 roku przychody w wysokości 1 052 mln złotych (339 mln dolarów). Gedeon Richter jest jedną z głównych firm farmaceutycznych na Węgrzech i jedną z największych w Europie. Notowana jest na węgierskiej giełdzie papierów wartościowych. Firma prowadzi międzynarodową działalność poprzez sieć przedstawicielstw i spółek zależnych w 30 krajach. Posiada zakłady produkcyjne na Węgrzech, w Rosji, Rumunii, Polsce, Indiach, a ostatnio weszła w posiadanie zakładu produkcyjno-badawczego o profilu biotechnologicznym w Niemczech. Firma jest znaczącym graczem na świecie w dziedzinie farmakologii ginekologicznej.

Robert Kiewlicz
POLSKA Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)