Trwa ładowanie...
d2sxfk2

Spółka Sołowowa dołączy do spółki Tauronu ws. Brzeszcz

Należąca do grupy kapitałowej Michała Sołowowa spółka FTF Columbus przystąpi do spółki celowej RSG, wśród której partnerów jest Tauron, a która złożyła ofertę na zakup aktywów kopalni Brzeszcze.

Share
d2sxfk2

Wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. W poniedziałek Tauron podał, że FTF Columbus zwrócił się z ofertą podjęcia rozmów o potencjalnej współpracy do RSG, a partnerzy RSG wyrazili zainteresowanie. W środę prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło przekazał, że Węglokoks Kraj nie uczestniczy już w negocjacjach dotyczących Brzeszcz.

Jak wynika z czwartkowego raportu giełdowego Tauronu, tego dnia podpisano m.in. aneks do porozumienia partnerów RSG (Tauron, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica) przewidujący, że do tej spółki celowej może przystąpić kolejny wspólnik - FTF Columbus.

Kolejny podpisany dokument to porozumienie (tzw. term sheet) pomiędzy Tauronem, MARR, ZEW Niedzica i FTF Columbus ws. ustalenia podstawowych warunków nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze od SRK oraz wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę celową (RSG).

d2sxfk2

Zgodnie z porozumieniem strony zobowiązały się do podwyższenia kapitału zakładowego RSG do łącznej wysokości 210 mln (pierwotnie wynosił on 150 mln zł) oraz objęcia udziałów w spółce RSG. W docelowej strukturze RSG partnerzy mają posiadać udziały o wartości po 60 mln zł, z wyjątkiem MARR - 30 mln zł.

FTF Columbus należy do grupy kapitałowej Michała Sołowowa, której częścią jest również Synthos, odbierający z kopalni Brzeszcze gaz i węgiel.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej - wydzielony z niej i przejęty przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

W maju Tauron podpisał list intencyjny ws. ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze, w sierpniu określił jednak warunki brzegowe - jednym z nich było ogłoszenie przetargu. Zarząd Tauronu zaznaczył również m.in., że przed ostatecznym kupnem aktywów SRK powinna przeprowadzić ich restrukturyzację. Tauron podkreślał też, że nabycie części aktywów nastąpi pod warunkiem uzyskania zgody rady nadzorczej spółki Tauron Polska Energia.

d2sxfk2

SRK ogłosiła przetarg ws. sprzedaży kopalni Brzeszcze 27 sierpnia. W poniedziałek rzecznik spółki Witold Jajszczok informował PAP, że negocjacje dotyczące sprzedaży zakładu weszły w decydującą fazę i przedłużą się o dwa-trzy dni wobec pierwotnych założeń umieszczonych w sierpniowym ogłoszeniu przetargowym (zakończenie negocjacji do 21 września, a umowa sprzedaży do 25 września).

We wtorek związki z kopalni Brzeszcze podały, że nie przystąpią do negocjacji z potencjalnym nabywcą kopalni do czasu rozstrzygnięcia przetargu na kupno zakładu. SRK sygnalizowała, że tego dnia miało odbyć się spotkanie informacyjne - z udziałem związków - nt. bieżącego stanu negocjacji.

Zgodnie z jednym z załączników styczniowego porozumienia rządu ze związkami zawodowymi zarząd SRK zobowiązał się, w przypadku nie dojścia do skutku zbycia Brzeszcz na rzecz potencjalnego inwestora, do przeniesienia tego zakładu do tzw. Nowej KW.

d2sxfk2

Podziel się opinią

Share
d2sxfk2
d2sxfk2