Spółka zależna Enterprise Investors kupiła od Orbisu Polskie Biuro Podróży Orbis (opis, aktl.)
...
07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 14:00
(dochodzą wypowiedzi ze spotkania z dziennikarzami) #
07.01. Warszawa (PAP) - Central European Tour Operator SARL, spółka zależna Polish Enterprise Fund VI, LP należącego do grupy kapitałowej Enterprise Investors, kupiła od Orbisu 47 proc. udziałów Polskiego Biura Podróży Orbis - podał Orbis w komunikacie. Pozostałe 48,1 proc. zostanie nabyte pod warunkiem uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Nabyciem całości lub części przedsiębiorstwa PBP Orbis, działającego pod marką handlową Orbis Travel zainteresowany był też giełdowy Rainbow Tours.
Jak napisano w komunikacie, cena sprzedaży jest niewielka i ma "drugorzędne znaczenie dla oceny transakcji zważywszy na fakt, że Polskie Biuro Podróży Orbis Sp. z o.o. w ostatnim czasie przynosiła straty".
Umowa licencji znaku towarowego Orbis Travel, z którego korzysta Polskie Biuro Podróży Orbis, będzie kontynuowana, ale strony nie podają szczegółów co do jej wartości.
Przedstawiciele Orbisu już wcześniej informowali, że Orbis Travel nie należy do core-biznesu i może zostać sprzedany.
"Ta transakcja jest wyrazem koncentracji Grupy Orbis na głównym segmencie działalności, czyli hotelarstwie. Zgodnie ze strategią planujemy dalszy rozwój hoteli ekonomicznych pod markami Etap i Ibis oraz dostosowanie hoteli Orbis do wymogów powszechnie znanych marek Accor. Segment touroperatorów oferuje coraz mniej synergii z naszą siecią hotelową, a jego ujemne wyniki finansowe spotęgowane kryzysem gospodarczym obciążają zyski Grupy, co przyśpieszyło decyzję o sprzedaży. Nowy właściciel posiada szeroką ekspertyzę w tym obszarze i będzie kontynuował działalność turystyczną. W 2010 roku klienci będą mogli nadal korzystać z oferty wyjazdowej pod marką Orbis Travel, która będzie dzierżawiona przez spółkę od Orbis SA" - poinformował cytowany w komunikacie prasowym Jean - Philippe Savoye, prezes Orbisu.
Z kolei Sebastian Król, przedstawiciel Enterprise Investors, poinformował, że fundusz, kupując biuro podróży od Orbisu, kontynuuje konsolidację biznesu turystycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, którą rozpoczął od nabycia firmy Novaturas.
"Zamierzamy dokończyć restrukturyzację Orbis Travel rozpoczętą w 2007 roku. Jesteśmy pewni, że dzięki współpracy z Novaturas, biuro będzie w stanie oferować wyjątkowo atrakcyjne usługi dla polskich turystów. Mocno wierzymy, że firma, będąc częścią dużego touroperatora w Europie Środkowej, szybko zwiększy swoją efektywność i rentowność dzięki synergiom w zakresie budowy oferty i potencjału zakupowego" - powiedział Sebastian Król.
Król powiedział na spotkaniu z dziennikarzami, że nie jest planowana fuzja Orbis Travel i Novaturs.
"Te spółki pozostaną niezależne, będą zarządzane lokalnie, ale będziemy je zachęcać do bliskiej współpracy" - powiedział Król.
Poinformował, że fundusz rozgląda się za kolejnymi touroperatorami działającymi na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
"Przyglądamy się rynkom Europy Środkowo-Wschodniej. Możliwe, że niedługo poinformujemy o kolejnej transakcji" - powiedział.
"Nie sądzę jednak byśmy zakomunikowali coś w pierwszej połowie tego roku. Nie będziemy się zbytnio śpieszyć z kolejnymi transakcjami, wykorzystanie potencjału Orbis Travel jest wystarczającym wyzwaniem" - dodał.
Andrzej Studnicki, prezes Orbis Travel, poinformował, że spółka kończy proces restrukturyzacji, który wiązał się m.in. z dużymi zwolnieniami. Firma jest też w trakcie weryfikacji lokalizacji biur sprzedaży. Obecnie jest ich 35. Spółka sprzedaje też swoją ofertę poprzez blisko 1000 agencji.
Po 9 miesiącach 2009 roku Orbis Travel miał 12,55 mln zł straty netto i 142,2 mln zł przychodów. Negatywny wpływ na wyniki spółki miał słaby złoty i pogorszenie nastrojów konsumenckich.
Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbisu, powiedział dziennikarzom, że czwarty kwartał też był słaby.
"Czwarty kwartał jest tradycyjnie zły, więc nie należy się spodziewać poprawy sytuacji" - powiedział.
Orbis spodziewa się, że UOKiK wyda zgodę na transakcję w ciągu dwóch miesięcy.
Fundusz EI w 70,73 proc. jest właścicielem spółki Novaturas, wiodącego touroperatora w krajach nadbałtyckich. Novaturas jest największym biurem podróży działającym na rynku litewskim (ponad 50-proc. udział), łotewskim (ponad 30-proc. udział) i estońskim (również ponad 30-proc. udział). W ubiegłym roku Novaturas obsłużył 150 tysięcy turystów.
Orbis Travel oferuje pełen zakres usług turystycznych i podróżniczych dla klientów indywidualnych i firm. Każdego roku z oferty biura korzysta ponad milion osób oraz ponad dwa tysiące przedsiębiorstw.
Przedstawiciele spółki poinformowali, że krajowy udział Orbis Travel wynosi około 4 proc. Dzięki współpracy operacyjnej z Novaturasem pozycja spółki ma być silniejsza.
"Krajowy rynek turystyczny będzie się konsolidować. Spółka może bardzo szybko rosnąć. Chcielibyśmy, by miała taki udział w rynku jak Novaturas na Łotwie, czy Litwie, czyli 30-40 proc." - powiedział Król z Enterprise Investors.
"Spółka ma dobry szyld i sieć dystrybucji. Wsparta w zakresie produktowym i korzystając z efektów skali będzie mogła zaoferować bardzo atrakcyjny produkt" - dodał. (PAP)
pel/ ana/