Spora przecena na Wall Street - popołudniowy komentarz walutowy
Dzisiaj Stany Zjednoczone obchodzą Święto Dziękczynienia, w związku z czym sesja giełdowa na Wall Street nie odbywa się. Z kolei sesja w Europie przebiegała dzisiaj raczej w pozytywnych nastrojach
Dzisiejszy dzień przemijał przede wszystkim pod dyktando odczytów PMI oraz obecnego trendu na rynku surowców. Podczas dzisiejszych sesji większość giełd traciła.
Dzisiejszy dzień dla europejskich inwestorów rozpoczął się bardzo negatywnie. Słaby odczyt PMI w Chinach, który wyniósł 50,3 punktów (spodziewano się 50,6), spowodował spadki tamtejszych giełd. Nastroje te przełożyły się również na europejskich inwestorów. Najważniejsze indeksy otworzyły się zgodnie z kontraktami futures lekko poniżej kreski. Straty zostały zwiększone zaraz po odczytach indeksów PMI z trzech najważniejszych gospodarek strefy euro. Co najważniejsze, PMI w Niemczech ponownie spadł poniżej 50,0 punktów. Tak słabe momentalnie przełożyły się na słabsze wyniki europejskich giełd. Sytuacji nie zdołał poprawić nawet raport EBC o dotychczasowym skupie aktywów. EBC znacznie zwiększył wartość skupowanych aktywów oraz pierwszy raz oblikował informacje na temat skupu ABSów. Jednak skromne 368 mln euro nie zdołało przekonać do siebie inwestorów. Na godzinę 17:00 href="http://finanse.wp.pl/isin,CAC40,notowania-podsumowanie.html">CAC 40CAC 40 (Zobacz notowania indeksu ») tracił: 0,46%, href="http://finanse.wp.pl/isin,FrankfurtXetraDAX,notowania-podsumowanie.html">DAXDAX (Zobacz notowania indeksu »): -0,38%, href="http://finanse.wp.pl/isin,FTSE100,notowania-podsumowanie.html">FTSE 100FTSE 100 (Zobacz notowania indeksu »): -1,12%.
W ślad za inwestorami z Europy poszli gracze na Wall Street. Tutaj indeks S&P 500 momentami zniżkował ponad 0,7%. Jedną z najgorszych spółek dzisiejszego dnia był o dziwo Apple, który tracił nawet 6,4%. Przecena technologicznego giganta mogła być spowodowana po pierwsze chęcią realizacji zysków, a po drugie nastrojami po słabszych niż oczekiwano rezultatach sprzedaży ostatniego weekendu, który zapoczątkowany był przez tzw. „czarny piątek”. Sprawy nie poprawiły odczyty indeksów PMI oraz ISM dla Stanów Zjednoczonych. Oba okazały się być lepsze od rynkowego konsensusu, ale gorsze od poprzednich odczytów. Jednym z nielicznych sektorów, który odnotował dzisiaj wzrost był sektor energetyczny wobec odreagowania na rynku surowców. O poranku złoto oraz inne surowce traciły wobec odrzucenia przez Szwajcarów „złotej inicjatywy”. Rynek jednak szybko odwrócił się i późnym popołudniem obserwujemy spory ruch wzrosty na złocie oraz ropie naftowej. Na godzinę 17:00 S&P 500: -0,71%, DJIA: -0,36%, Nasdaq: -1,35% .
Polska giełda traciła dzisiaj przez większość dnia, pomimo bardzo dobrego odczytu indeksu PMI, który wyniósł za listopad 53,2 (konsensus wskazywał na 51,0). Pod koniec sesji udało się jednak wyprowadzić najważniejszy indeks warszawskiej giełdy lekko ponad kreskę. WIG 20 na zakończeniu sesji zyskał skromnie 0,01%.
Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.