Trwa ładowanie...
Monika Branicka
01-11-2016 13:37

Sposób na niepogodę. Ulewa, wichura czy gradobicie - od tych zjawisk można się ubezpieczyć

Jesienna pogoda nie rozpieszcza? Silna wichura uszkodziła dachy budynków, rzeka wylała i podtopiła kilkanaście gospodarstw domowych czasem straż pożarna w ciągu jednej nocy interweniuje kilka tysięcy razy, usuwając skutki nawałnic.

Sposób na niepogodę. Ulewa, wichura czy gradobicie - od tych zjawisk można się ubezpieczyćŹródło: PAP, fot: PAP/EPA
d4gexec
d4gexec

Jesienna pogoda nie rozpieszcza? „Silna wichura uszkodziła dachy budynków”, „rzeka wylała i podtopiła kilkanaście gospodarstw domowych” – czasem straż pożarna w ciągu jednej nocy interweniuje kilka tysięcy razy, usuwając skutki nawałnic. Co zrobić, aby nie wydać fortuny na naprawę szkód poniesionych w wyniku działania żywiołów? Warto się ubezpieczyć. W większości przypadków wystarczy zainwestować w zwykłą polisę mieszkaniową. Standardowa ochrona domu czy mieszkania powinna obejmować także ubezpieczenie na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych. Należą do nich nie tylko awarie elektryczności czy zalanie przez sąsiada, ale też niektóre zjawiska pogodowe.

Advertisement
Advertisement

Silny wiatr, grad, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, powódź, trzęsienie ziemi, a nawet napór śniegu - to czynniki, które mogą powodować poważne usterki. A za te należy się odszkodowanie. Na koniec 2015 roku za straty spowodowane żywiołami poszkodowani otrzymali ponad 1,35 miliardów złotych - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. ##Kompleksowa ochrona domu. Jak o to zadbać? Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje zazwyczaj mury i elementy stałe, a także ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych (w tym wcześniej wspomnianych zjawisk pogodowych). W tym wariancie ubezpieczyciel chroni zatem trwale zamontowane instalacje (np. ścianki działowe, zabudowę kuchni) i zewnętrzną „skorupę” budynku.

Co z rzeczami, które znajdują się wewnątrz? Aby je zabezpieczyć, warto rozszerzyć zakres polisy o tzw. mienie ruchome. Na to pojęcie składają się zarówno przedmioty codziennego użytku (np. meble, dywany, urządzenia RTV i AGD, odzież w tym futra, wózek inwalidzki), jak i przedmioty wartościowe (m.in. obrazy, rysunki, rzeźby, gotówka). Jeśli silny deszcz zniszczy własność mieszkańców, mogą ubiegać się o rekompensatę. Ile musieliby za taką możliwość zapłacić?

d4gexec

Na przykład w Link4 koszt polisy dla domu (pow. 150 m2, 2001 rok) na warszawskim Ursynowie wynosi ok. 205 zł rocznie (z sumą ubezpieczenia murów i elementów stałych - 500 tys. zł) z rabatem na zakup przez internet. Cena zawiera też pakiet Dom Assistance i OC. Za wariant rozbudowany o ubezpieczenie elementów ruchomych, właściciel tego samego obiektu płaciłby niecałe 400 zł rocznie. Pakiet zabezpiecza dodatkowo przed skutkami innych zagrożeń, np. kradzieży z włamaniem.

Oblicz swoją składkę >>Tutaj<< ##Nawałnice, deszcze i burze z piorunami. O czym należy pamiętać? Od czasu do czasu przez Polskę przetaczają się nawałnice, zbierając plony w postaci zerwanych dachów czy uszkodzonych instalacji elektrycznych. Krótka chwila wzmożonych opadów i wiatru wystarczy, aby do domu dostała się ogromna ilość wody. Efekt? Odpadające panele podłogowe albo – co gorsza - potrzeba generalnego remontu. Nie zawsze jednak ubezpieczyciel odpowie za szkody. Jeśli powstaną przez niedomknięte okno lub niezabezpieczony dach, zawiedzie czynnik ludzki. „Przezorny zawsze ubezpieczony” – warto więc o tym pamiętać.

Silny wiatr też może narobić kłopotów, gdy wieje z dostateczną siłą. Co to oznacza w praktyce? Zależy od ubezpieczyciela - Link4 definiuje to pojęcie jako zjawisko o prędkości nie mniejszej niż 16 metrów na sekundę (57,6 kilometrów na godzinę). Od wskazanego czynnika zależy ewentualna wypłata świadczenia. Skąd jednak wziąć dane o szybkości? Zakład ubezpieczeń sprawdzi siłę wiatru w stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jeśli to niemożliwe, decyduje stan faktyczny i rozmiar szkód.

Polisa obejmuje też trwałe ślady po uderzeniu pioruna i opadach gradu. To jednak niejedyne zniszczenia wywołane przez burze. Wyładowania mogą prowadzić do tzw. przepięć, czyli nagłych wzrostów napięcia w sieci elektrycznej, a to z kolei - do uszkodzenia sprzętów lub całej instalacji. Aby się przed tym uchronić, trzeba zamontować bezpieczniki i ograniczniki skoków napięcia - sprawny sprzęt jest gwarantem uzyskania odszkodowania w razie ewentualnych strat. ##Pękanie mrozowe. Polisa może się przydać Ciężki śnieg lub lód zalegający na dachach jest w stanie doprowadzić do trwałego uszkodzenia nieruchomości. Większe zagrożenie może jednak stwarzać dla zdrowia i życia człowieka. Warto o tym pomyśleć i zadbać o regularną konserwację budynku. Dobry stan konstrukcji pozwoli mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku mieszkańcy otrzymają wsparcie od ubezpieczyciela.

d4gexec

Minusowe temperatury mogą też negatywnie wpływać na sprzęty gospodarstwa domowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe nazywają tę okoliczność „pękaniem mrozowym”. Co to oznacza w praktyce? Niektóre elementy ulegają uszkodzeniu z powodu zamarzania wody. Najbardziej narażone na to zjawisko są spłuczki, syfony, armatury, rury wodociągowe czy systemy grzewcze. Na szczęście, cały ten sprzęt podlega ochronie.

O ubezpieczeniu powinni pomyśleć także mieszkańcy terenów otoczonych górami. Odpowiednio dobrany wariant może zrekompensować szkody wywołane nawet przez lawinę, czyli gwałtowne osunięcie się mas śniegu lub kamieni ze stoków górskich. Osoby objęte polisą mogą też liczyć na pomoc w sytuacji obsunięcia samej ziemi. Jeśli ruch podłoża spowodują czynniki naturalne, a nie działalność człowieka – nie powinno być przeciwwskazań do wypłacenia odszkodowania. ##„Złota rączka” i pakiet OC – dodatkowe wsparcie dla domowników W trosce o dom, warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach. Ubezpieczenie Dom Assistance gwarantuje szybkie wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach. Dach wymaga naprawy po oberwaniu chmury? Można skorzystać z pomocy fachowców. Do dyspozycji są usługi elektryków, ślusarzy, hydraulików czy dekarzy. Zakres oferty może się różnić w zależności od towarzystwa, np. w Link4 koszty napraw, dojazdu i robocizny pokrywa ubezpieczenie.

Specjaliści nie są jednak dostępni na każde „zawołanie”, a jedynie w sytuacjach wywołanych przez jedno ze zdarzeń w umowie. W ramach polisy można też otrzymać pomoc medyczną, dowóz lekarstw, opiekę nad dziećmi, a nawet zakwaterowanie w hotelu. Za jaką kwotę można zapewnić sobie ten komfort? Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych rocznie. Zależą od wybranego wariantu i oferty ubezpieczyciela.

d4gexec

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej również jest warte uwagi. Zabezpieczy w sytuacji, gdy nieumyślnie zostanie wyrządzona szkoda innym osobom. Co więcej, jeżeli wyrządzą ją inni domownicy (np. dzieci, maż, żona) OC także zadziała. Taka ochrona może się przydać, gdy na terenie posesji zdarzy się wypadek spowodowany oblodzoną powierzchnią czy dachówką zsuniętą pod naporem śniegu.

Partnerem artykułu jest Link4

d4gexec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gexec