Spotkanie, kolacja, seks? Nie potrafimy odmawiać szefowi

Szef zaprasza na spotkanie po pracy? Nie potrafimy odmawiać nawet wówczas, gdy bardzo nie chcemy. To jednak szef.

Spotkanie, kolacja, seks? Nie potrafimy odmawiać szefowi

Szef zaprasza na spotkanie po pracy? Nie potrafimy odmawiać nawet wówczas, gdy bardzo nie chcemy lub wręcz nie lubimy przełożonego. To jednak szef.

Z ankiety, którą przeprowadziliśmy w serwisie, wynika że 43% pracowników nie odmówiłoby wyjścia na randkę z szefem – przy założeniu, że ani pracownik, ani szef nikogo nie zdradza. Co ciekawe pracownicy (mężczyźni lub kobiety) nie odmówiliby nawet wówczas, gdyby przełożonego nie darzyli sympatią. Szef mógłby się na nich mścić lub w pracy powstałaby trudna atmosfera – odpowiadali na forum internauci.

W tej ankiecie głosowało 6988 osób (17% osób stwierdziło, że nigdy nie poszłoby na randkę z szefem, a 40% - poszłoby, ale tylko wtedy, gdy szef byłby sympatyczny).

- Pracownicy, którzy przecież znajdują się w sytuacji podległości, zastanawiają się co mogliby uzyskać na takim spoufaleniu się z szefem. Może awans, podwyżkę, etat? Dlatego pracownicy z pewnością zgodziliby się iść na kolację z szefem, nawet gdyby go nie bardzo lubili. A nawet, gdyby uważali, że jest nieprzystojny i niesympatyczny. Myślę, że wielu z nas zgodziłoby się na to, mając partnera czy małżonka, bo zawsze można powiedzieć, że to tylko spotkanie z szefem, a każde spotkanie z szefem jest służbowe – twierdzi dr Feliks Paliwoda, psycholog społeczny.

Pracownica wpadła mu w oko. On jej nie

Anna, graficzka z Poznania przypłaciła randkę z szefem, zwolnieniem. Sama złożyła wypowiedzenie na biurku szefa. Pracodawca zawsze był dla niej miły, trochę ją faworyzował – dawał lepsze zlecenia niż innym pracownikom. Któregoś dnia zaproponował kolację. Niby nic specjalnego – oboje pozostali dłużej w biurze i wychodzi o tej samej porze. Ania zgodziła się – była głodna, a poza tym nie potrafiła odmówić szefowi. Okazało się, że szef zaprosił ją do drogiej restauracji na kolację przy świecach.

Anna była zdziwiona i speszona. Po posiłku szef odwiózł ją do domu. Gdy kilka dni później znów zaproponował kolację, znów nie odmówiła, chociaż czuła się z tym fatalnie. Po kilku tygodniach, w firmie pojawiły się plotki, „że szef romansuje z graficzką, która ma specjalne względy i tylko patrzyć, kiedy dostanie awans”. Ania przyznaje na swoim blogu, że szef miał coraz poważniejsze względy wobec niej i myślał, że ona je odwzajemnia (oboje byli singlami, szef był właścicielem firmy i nie widział nic niestosownego w randkowaniu z podwładną, twierdził, że jest pracoholikiem i nie znajdzie żony poza pracą). Po miesiącu Ania powiedziała szefowi wprost, że go nie darzy żadnym uczuciem. Następnego dnia złożyła wypowiedzenie.

Niebezpieczne randkowanie

Podobnych przykładów relacji między szefem a pracownikiem nie brakuje. A „niewinne” randkowanie często bywa niebezpieczne.

- Czy w randkowaniu z szefem jest coś złego? Tak, jeśli jesteśmy fałszywi i oczekujemy specjalnego traktowania. Poza tym trzeba się zastanowić do czego to doprowadzi. Czego chce szef i czego my chcemy. Oczywiście, gdy jednak odwzajemniamy uczucie szefa, wszystko jest w porządku. Przecież nie brakuje takich par czy małżeństw. Szef musi jednak dopilnować by w pracy była odpowiednia atmosfera – powinien przenieść partnerkę na inne stanowisko, tak by nie był jej bezpośrednim przełożonym. A jeśli się nie da, to powinien wyjaśnić sytuację zespołowi. Powinien powiedzieć, że jest z pracownicą, ale nie traktuje jej lepiej i reszta zespołu na tym nie ucierpi - twierdzi dr Feliks Paliwoda, psycholog społeczny.

Tomasz Kowalczyk

*W ubiegłym roku Wyższa Szkoła Pedagogiki Resocjalizacyjnej w Warszawie przeprowadziła badania, pytając pracowników 37 korporacji z dużych polskich miast, czy w ich przedsiębiorstwie wykorzystuje się kontakty seksualne do osiągania korzyści zawodowych. Jedna trzecia ankietowanych odpowiedziała twierdząco.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (69)