Spotkanie u wojewody ws. Jastrzębskich Zakładów Remontowych - odwołane
Po środowym podpisaniu porozumienia w sprawie redukcji zatrudnienia w Jastrzębskich Zakładach Remontowych (JZR) odwołane zostało zaplanowane na piątek spotkanie u wojewody, które miało być poświęcone tej sprawie - podały służby prasowe wojewody.
04.12.2014 11:50
Na mocy porozumienia, podpisanego w środę wieczorem, po ośmiu godzinach negocjacji, związkowcy uzyskali gwarancje, że w JZR nie będzie zwolnień grupowych, które miały dotknąć 455 pracowników. Mają oni być objęci programem dobrowolnych odejść i przejść do spółki Szkolenie i Górnictwo (SiG). Podpiszą tam umowy na czas nieokreślony. Zarówno SiG, jak i JZR należą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Podpisane porozumienie zakończyło podziemny protest, w którym w kilku kopalniach wzięło udział łącznie ok. 100 górników. Domagali się zachowania swoich bezterminowych umów o pracę w obrębie grupy JSW. Pierwotnie, po zwolnieniu z JZR prawie pół tysiąca pracowników miało otrzymać w SiG umowy na czas określony. Związkowcy się na to nie zgadzali.
Pracownicy w najbliższych tygodniach mają zadeklarować czy przystąpią do programu dobrowolnych odejść. Pracę stracą jedynie ci, którzy nie będą chcieli przejść do SiG. Zapisy porozumienia dotyczą także kilkudziesięciu pracowników, którzy już wcześniej przeszli do SiG - także oni dostaną umowy na czas nieokreślony.
Powstałe w 1998 r. Jastrzębskie Zakłady Remontowe sp. z o.o. zatrudniają ok. 900 osób. Zajmują się naprawą, modernizacją i produkcją urządzeń górniczych, a także wykonywaniem niektórych prac górniczych. Głównymi kontrahentami spółki są kopalnie JSW.
Zaplanowana w JZR redukcja zatrudnienia ma objąć ponad 50 proc. załogi, czyli 455 osób. Są wśród nich m.in. górnicy, ślusarze oraz pracownicy dozoru (elektryczny, maszynowy, górniczy). Według wcześniejszych informacji władz JZR i SiG, SiG zamierza przyjąć w 2015 r. ok. 700 osób.