Trwa ładowanie...
d2adg92

Spotkanie związków z zarządem JSW - bez rozstrzygnięć

26.05. Katowice (PAP) - Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), która przygotowuje się do debiutu giełdowego, spotkali się w czwartek z zarządem spółki, by rozmawiać o...

d2adg92
d2adg92

26.05. Katowice (PAP) - Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
, która przygotowuje się do debiutu giełdowego, spotkali się w czwartek z zarządem spółki, by rozmawiać o możliwości zawarcia oczekiwanych przez związki porozumień. Spotkanie nie przyniosło rozstrzygnięć.

"Strona związkowa po raz kolejny przypomniała, że 95 proc. pracowników jest przeciwnych upublicznieniu i prywatyzacji JSW" - poinformował po spotkaniu rzecznik komitetu protestacyjno-strajkowego Piotr Szereda, przypominając wyniki kwietniowego referendum w tej sprawie.

W czwartek w kopalniach związkowcy od rana organizują tzw. masówki, podczas których informują górników m.in. o tym, że choć wyznaczono już termin debiutu JSW na giełdzie (na 6 lipca), związkowe postulaty nie zostały spełnione. Związki grożą strajkiem, jeżeli nie będzie porozumienia do 30 maja.

"Strony zakończyły prowadzenie rozmów. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podejmie w najbliższym czasie stosowne decyzje, zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych" - oświadczyli związkowcy w komunikacie po spotkaniu. Na piątek zapowiedzieli konferencję prasową w Jastrzębiu Zdroju.

d2adg92

Związki po raz pierwszy od dawna zdecydowały się przyjąć zaproszenie zarządu na bezpośrednie rozmowy - wcześniej związkowcy chcieli rozmawiać wyłącznie na forum Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach - właśnie podczas tych rozmów osiągnięto porozumienie w sprawach pracowniczych, m.in. gwarancji zatrudnienia dla załogi JSW.

Jak poinformowali przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, kolejne posiedzenie prezydium WKDS, poświęcone m.in. zapoznaniu członków Komisji z uchwałami walnego zgromadzenia JSW, zaplanowano na piątek rano. Chodzi o uchwały, w których wicepremier Waldemar Pawlak zgodził się na upublicznienie JSW i skierowanie jej prospektu emisyjnego do Komisji Nadzoru Finansowego. W piątkowym spotkaniu nie wezmą udziału związkowcy z JSW.

Tematem czwartkowego spotkania związków z zarządem JSW było m.in. zagwarantowanie akcji pracowniczych dla załogi firmy - zarówno osób uprawnionych do tego ustawowo, jak i nieuprawnionych. Resort skarbu od początku zapewnia, że akcje dostaną wszyscy, co jest unikatowym rozwiązaniem w polskiej prywatyzacji. Związki chcą jednak, by było to zagwarantowane w odrębnym porozumieniu.

"Zarząd przedstawił opinię prawną i możliwość podpisania takiego porozumienia między stronami. Strona społeczna potwierdza, że taki dokument powinien zostać podpisany pomiędzy ministrem skarbu Aleksandrem Gradem a organizacjami związkowymi" - poinformował Szereda. W środę związkowcy zaapelowali o pilne spotkanie z ministrem skarbu. Resort zapewnił, że do spotkania dojdzie.

d2adg92

Strona społeczna podtrzymała w czwartek swoje żądania dotyczące także zawarcia porozumienia dotyczącego zachowania władztwa korporacyjnego JSW przez Skarb Państwa oraz porozumienia z ministrem gospodarki, jako gwarantem zachowania większościowego udziału Skarbu Państwa w firmie.

"Zbycie akcji poniżej 50 proc. plus jedna akcja może nastąpić za zgodą rady ministrów, po uzgodnieniu z związkami zawodowymi" - mówią związkowcy, powołując się na zapisy rządowej strategii dla górnictwa do 2015 r.

Resort skarbu zapewnia, że obecnie planowana jest nie prywatyzacja, a upublicznienie spółki - Skarb Państwa ma zachować pakiet powyżej 50 proc. akcji.

Związkowcy oczekiwali, że w czwartek będą też rozmawiać z zarządem o postulatach płacowych. Chcą podwyżki o 10 proc., powołując się m.in. na przekraczające 1 mld zł zyski spółki za ubiegły rok. Zarząd zgadza się na podwyżki, ale chce połączyć je ze zmianą modelu wynagradzania, by był bardziej motywacyjny. W tej kwestii nie osiągnięto porozumienia. Związki oceniają, że wzrost wynagrodzeń w tym roku o 2,3 proc. to faktycznie nie podwyżka, a efekt pracy załogi w dni wolne oraz w nadgodzinach, kiedy stawki są wyższe.(PAP)

mab/ amac/ jbr/ asa/

d2adg92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2adg92