Trwa ładowanie...
d1vjjx3
Artykuł sponsorowany
faktoring

Spowolnienie w gospodarce? Zabezpiecz płynność finansową faktoringiem!

Od kilku miesięcy mówi się o spowolnieniu gospodarczym, które powoli dotyka Polskę. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów najbliższe 3 miesiące będą okresem, w którym gospodarka stopniowo zacznie zwalniać. Chcesz się przed tym uchronić? Sprawdź, jak zabezpieczyć swoją płynność finansową.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Spowolnienie w gospodarce? Zabezpiecz płynność finansową faktoringiem!
(Materiały prasowe)
d1vjjx3

Jak pokazują statystyki, polska gospodarka nieco zwolniła w czwartym kwartale 2018 roku. Wzrost PKB wyniósł 4,9%, podczas gdy w trzecim kwartale 2018 roku oscylował na poziomie 5,1%. Szacuje się, że wzrost gospodarczy w kolejnych miesiącach 2019 roku będzie zdecydowanie niższy. Jednak wcale nie musisz się martwić, że spadek tempa negatywnie odbije się na płynności finansowej twojego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Z pomocą przychodzi faktoring.

Dlaczego zachowanie płynności jest tak ważne?

Płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie świadczy o dobrym zarządzaniu firmą. Pozwala to m.in. uniknąć zatorów płatniczych oraz rozwijać biznes – często bez zaciągania kredytów.

d1vjjx3

Jest to bardzo ważne, ponieważ utrata płynności najczęściej skutkuje trudnością w regulowaniu bieżących wydatków czy niemożnością wypłacenia pensji pracownikom. W skrajnych przypadkach dochodzi także do niewypłacalności wobec dostawców, co grozi zerwaniem umów lub wstrzymaniem dostaw.

Faktoring sposobem na zachowanie płynności?

Chociaż zatory płatnicze mogą pojawiać się z różnych powodów, najczęstszą przyczyną jest zamrażanie pieniędzy w fakturach wystawianych z odroczonym terminem płatności. Konieczność oczekiwania na uregulowanie należności przez 30 czy nawet 60 dni – gdy jednocześnie ze spłatą spóźniają się inni kontrahenci – może stanowić poważne zagrożenie.

Mając na uwadze potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców, odpowiednie podmioty świadczą tzw. usługi faktoringowe. Ich istotą jest wykupienie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje gotówkę na długo przed datą płatności obowiązującą kontrahentów. Takie rozwiązanie przyczynia się do skrócenia cyklu rotacji środków, którymi można swobodnie dysponować.

d1vjjx3

Faktoring – usługa dla wszystkich?

Firmy faktoringowe nie stawiają właściwie żadnych ograniczeń. Z usługi może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Jednak jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w które najbardziej uderzy spowolnienie gospodarcze i które od zawsze borykają się z problemem nieterminowych płatności.

Po faktoring mogą sięgnąć m.in.:

 • jednoosobowe działalności gospodarcze, w tym freelancerzy
 • start-upy,
 • firmy z sektora MŚP.
d1vjjx3

Jeśli chodzi o branże, usługa przeznaczona jest w szczególności dla przedsiębiorstw zajmujących się:

 • handlem,
 • usługami,
 • przemysłem,
 • transportem,
 • budownictwem,
 • sektorem HoReCa.

To właśnie w wyżej wymienionych gałęziach najczęściej oferowane są długie terminy płatności.

Korzyści płynące z faktoringu

d1vjjx3

Chociaż faktoring pozwala przede wszystkim na zachowanie płynności, na tym jego rola się nie kończy. Usługa niesie za sobą znacznie więcej korzyści.

 • Swobodny dostęp do środków

Pojawiła się wyjątkowa okazja zakupu sprzętu lub wyposażenia? Dzięki faktoringowi masz dostęp do środków – nie są one zamrożone w fakturach oczekujących na uregulowanie. Możesz więc inwestować w rozwój firmy – bez obaw, że nie otrzymasz pieniędzy na czas.

 • Lepsze relacje z kontrahentami
d1vjjx3

Faktoring pozwala na oferowanie wydłużonego terminu płatności, co poprawia relacje z kontrahentami. Przekłada się to jednocześnie na zdobycie większej przewagi konkurencyjnej.

 • Wizerunek rzetelnego partnera

Stały dostęp do pieniędzy pozwala na wcześniejsze regulowanie własnych zobowiązań. Dzięki temu jawisz się jako rzetelny i wiarygodny partner, z którym warto współpracować na każdym polu.

 • Szansa na wynegocjowanie rabatów
d1vjjx3

Regulując należności wobec dostawców przed wymaganym terminem, możesz liczyć na lepsze warunki współpracy, a nawet spore rabaty.

 • Korzystne rozliczenia finansowe

Faktoring jest usługą, która nie zmniejsza zdolności kredytowej. Jej koszty można także uwzględniać w kosztach prowadzenia działalności (i odliczać od podatku), a nawet w cenie oferowanych produktów i usług, przerzucając ciężar kosztu usługi na kontrahenta

Już wiesz, dlaczego faktoring skutecznie wspomaga płynność finansową? Jeśli zależy ci na utrzymaniu dobrej kondycji przedsiębiorstwa – mimo spowolnienia gospodarczego – zdecyduj się na tę formę finansowania.

d1vjjx3

Podziel się opinią

Share
d1vjjx3
d1vjjx3