Spowolnienie w gospodarce? Zabezpiecz płynność finansową faktoringiem!
Od kilku miesięcy mówi się o spowolnieniu gospodarczym, które powoli dotyka Polskę. Zgodnie z zapowiedziami ekspertów najbliższe 3 miesiące będą okresem, w którym gospodarka stopniowo zacznie zwalniać. Chcesz się przed tym uchronić? Sprawdź, jak zabezpieczyć swoją płynność finansową.
Jak pokazują statystyki, polska gospodarka nieco zwolniła w czwartym kwartale 2018 roku. Wzrost PKB wyniósł 4,9%, podczas gdy w trzecim kwartale 2018 roku oscylował na poziomie 5,1%. Szacuje się, że wzrost gospodarczy w kolejnych miesiącach 2019 roku będzie zdecydowanie niższy. Jednak wcale nie musisz się martwić, że spadek tempa negatywnie odbije się na płynności finansowej twojego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Z pomocą przychodzi faktoring.
Dlaczego zachowanie płynności jest tak ważne?
Płynność finansowa to zdolność przedsiębiorstwa do spłaty bieżących zobowiązań, dokonywania zakupów i korzystania z usług. Zachowanie jej na optymalnym poziomie świadczy o dobrym zarządzaniu firmą. Pozwala to m.in. uniknąć zatorów płatniczych oraz rozwijać biznes – często bez zaciągania kredytów.
Jest to bardzo ważne, ponieważ utrata płynności najczęściej skutkuje trudnością w regulowaniu bieżących wydatków czy niemożnością wypłacenia pensji pracownikom. W skrajnych przypadkach dochodzi także do niewypłacalności wobec dostawców, co grozi zerwaniem umów lub wstrzymaniem dostaw.
Faktoring sposobem na zachowanie płynności?
Chociaż zatory płatnicze mogą pojawiać się z różnych powodów, najczęstszą przyczyną jest zamrażanie pieniędzy w fakturach wystawianych z odroczonym terminem płatności. Konieczność oczekiwania na uregulowanie należności przez 30 czy nawet 60 dni – gdy jednocześnie ze spłatą spóźniają się inni kontrahenci – może stanowić poważne zagrożenie.
Mając na uwadze potrzeby i oczekiwania przedsiębiorców, odpowiednie podmioty świadczą tzw. usługi faktoringowe. Ich istotą jest wykupienie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych należności wynikających z faktur wystawionych z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje gotówkę na długo przed datą płatności obowiązującą kontrahentów. Takie rozwiązanie przyczynia się do skrócenia cyklu rotacji środków, którymi można swobodnie dysponować.
Faktoring – usługa dla wszystkich?
Firmy faktoringowe nie stawiają właściwie żadnych ograniczeń. Z usługi może skorzystać każde przedsiębiorstwo, które wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. Jednak jest to niezwykle korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, w które najbardziej uderzy spowolnienie gospodarcze i które od zawsze borykają się z problemem nieterminowych płatności.
Po faktoring mogą sięgnąć m.in.:
- jednoosobowe działalności gospodarcze, w tym freelancerzy
- start-upy,
- firmy z sektora MŚP.
Jeśli chodzi o branże, usługa przeznaczona jest w szczególności dla przedsiębiorstw zajmujących się:
- handlem,
- usługami,
- przemysłem,
- transportem,
- budownictwem,
- sektorem HoReCa.
To właśnie w wyżej wymienionych gałęziach najczęściej oferowane są długie terminy płatności.
Korzyści płynące z faktoringu
Chociaż faktoring pozwala przede wszystkim na zachowanie płynności, na tym jego rola się nie kończy. Usługa niesie za sobą znacznie więcej korzyści.
- Swobodny dostęp do środków
Pojawiła się wyjątkowa okazja zakupu sprzętu lub wyposażenia? Dzięki faktoringowi masz dostęp do środków – nie są one zamrożone w fakturach oczekujących na uregulowanie. Możesz więc inwestować w rozwój firmy – bez obaw, że nie otrzymasz pieniędzy na czas.
- Lepsze relacje z kontrahentami
Faktoring pozwala na oferowanie wydłużonego terminu płatności, co poprawia relacje z kontrahentami. Przekłada się to jednocześnie na zdobycie większej przewagi konkurencyjnej.
- Wizerunek rzetelnego partnera
Stały dostęp do pieniędzy pozwala na wcześniejsze regulowanie własnych zobowiązań. Dzięki temu jawisz się jako rzetelny i wiarygodny partner, z którym warto współpracować na każdym polu.
- Szansa na wynegocjowanie rabatów
Regulując należności wobec dostawców przed wymaganym terminem, możesz liczyć na lepsze warunki współpracy, a nawet spore rabaty.
- Korzystne rozliczenia finansowe
Faktoring jest usługą, która nie zmniejsza zdolności kredytowej. Jej koszty można także uwzględniać w kosztach prowadzenia działalności (i odliczać od podatku), a nawet w cenie oferowanych produktów i usług, przerzucając ciężar kosztu usługi na kontrahenta
Już wiesz, dlaczego faktoring skutecznie wspomaga płynność finansową? Jeśli zależy ci na utrzymaniu dobrej kondycji przedsiębiorstwa – mimo spowolnienia gospodarczego – zdecyduj się na tę formę finansowania.