Trwa ładowanie...
diamenty

Sprzedano najdroższy diament na świecie

Kanadyjska firma wydobywcza Lucara Diamond Corp sprzedała 813-karatowy surowy diament za 63 mln USD, ustanawiając nowy rekord cenowy wśród kamieni szlachetnych tego typu - podaje CNN.
Share
Sprzedano najdroższy diament na świecie
Fot: mat. pras. Lucara
d2w4cgh

Kanadyjska firma wydobywcza Lucara Diamond Corp sprzedała 813-karatowy surowy diament za 63 mln dol., ustanawiając nowy rekord cenowy wśród kamieni szlachetnych tego typu - podaje CNN.

Pokaźny diament nazwany "The Constellation" wydobyto w Botswanie w listopadzie 2015 roku. Został on kupiony przez firmę specjalizującą się w handlu tego typu kamieniami - Nemesis International DMCC, której siedziba znajduje się w Dubaju.

Sprzedawca kamienia, firma Lucara, zapewniła sobie także 10 proc. od zysku netto z jego sprzedaży po oszlifowaniu.

d2w4cgh

Rekordowa cena nasiliła spekulacje na temat drugiego słynnego diamentu znalezionego przez firmę Lucara w tej samej kopalni, który ma zostać wystawiony na aukcji w przyszłym miesiącu. Kamień ten, zwany "Lesedi la Rona", ma masę 1109 karatów i jest drugim pod względem wielkości diamentem, jaki kiedykolwiek został wydobyty.

"Lesedi la Rona" ma rozmiar piłki tenisowej i jest na tyle duży, że nie zmieścił się do standardowego skanera wykorzystywanego do oceny wielkości diamentów. Szacuje się, że podczas aukcji 29 czerwca osiągnie cenę co najmniej 70 mln dol.

Największym na świecie diamentem jest 3106-karatowy Cullinan znaleziony w Republice Południowej Afryki w 1905 roku.

d2w4cgh

Podziel się opinią

Share
d2w4cgh
d2w4cgh