Trwa ładowanie...

Sprzedawca musi informować, czy odbiornik umożliwia odbiór tv cyfrowej

Sprzedawca ma obowiązek pisemnie poinformować klienta, że kupowany przez niego odbiornik nie daje możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w Polsce. Pisemną zgodę na taki zakup musi podpisać też klient - wynika z ustawy o wdrożeniu NTC.

Sprzedawca musi informować, czy odbiornik umożliwia odbiór tv cyfrowejFot: AFP/SANDY HUFFAKER
drdzgw2
drdzgw2

Tradycyjne, analogowe telewizory nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Aby odbierać NTC, konieczna jest wymiana odbiornika na cyfrowy o odpowiednich parametrach lub podłączenie do niego dekodera, czyli urządzenia nazywanego set-top-boxem (STB). Problem ten dotyczy 18,7 proc. polskich gospodarstw domowych. Osoby korzystające z płatnych platform satelitarnych i sieci kablowych nie muszą wymieniać odbiorników; jest to 73 proc. gospodarstw domowych. 8,2 proc. gospodarstw już dziś odbiera cyfrowy sygnał naziemny.

Już od ubiegłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy sprzedawcy przestrzegają obowiązku informowania klientów na temat parametrów odbiorników cyfrowych. Jak poinformował PAP Artur Kosim z biura prasowego UOKiK, w pierwszym kwartale tego roku skontrolowano 80 przedsiębiorców; nieprawidłowości wykryto u dwóch. Zaznaczył, że do Urzędu nie wpłynęły jak dotąd skargi na sprzedawców.

Kontrole UOKiK ma prowadzić przez cały rok. Robić to będzie także Inspekcja Handlowa. Z kolei prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj powiedziała, że UKE kontroluje urządzenia, które są wprowadzane do obrotu na terenie Polski. W tym celu Urząd podjął współpracę z izbami celnymi. - Chcielibyśmy te urządzenia badać jeszcze na etapie, kiedy ten towar wjeżdża na teren Polski - podkreśliła.

Zgodnie z obowiązującą od ponad pół roku ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej przedsiębiorca sprzedający odbiorniki cyfrowe może sprzedać taki, który nie spełnia wymagań technicznych do odbioru nadawanej na terenie Polski naziemnej telewizji cyfrowej, jedynie po poinformowaniu o tym fakcie nabywcy. Musi to zrobić na piśmie, najpóźniej w chwili sprzedaży. Ma też uzyskać od kupującego pisemne potwierdzenie zapoznania się z tą informacją. Obowiązek uzyskania od nabywcy takiego oświadczenia dotyczy także sprzedaży przez internet.

drdzgw2

Potwierdzenie składane przez kupującego musi zawierać jego imię i nazwisko, a przedsiębiorca jest zobowiązany do przechowania dokumentu przez dwa lata, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone.

Przedsiębiorca jest także zobowiązany do umieszczenia w widocznym i łatwo dostępnym dla klientów miejscu informacji o tym, że jedynie odbiorniki cyfrowe zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach umożliwiają odbiór NTC na terenie Polski.

Za niedopełnienie ustawowych obowiązków Inspekcja Handlowa może nałożyć na sprzedawcę karę w wysokości od tysiąca do 50 tys. zł.

Wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników cyfrowych służących do odbioru NTC reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury. Zgodnie z nim, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnał wizji naziemnego sygnału telewizyjnego, odbiorniki muszą obsługiwać formaty SDTV i HDTV, kodowane w systemie MPEG-4 część 10. By prawidłowo odbierać sygnał fonii, odbiornik musi też obsługiwać formaty mono, stereo i dwa dźwięki, aż do dźwięku dookólnego 5.1., kodowane w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus)
.

drdzgw2

Posiadacze dekoderów (STB) bądź telewizorów obsługujących tylko starszy standard kompresji MPEG-2 mogą zakupić moduł CI, który służy do konwersji sygnału zakodowanego w standardzie MPEG-4 do MPEG-2 (posiadany sprzęt musi jednak być wyposażony w gniazdo CI). Nie wszystkie moduły współpracują ze wszystkimi rodzajami przystawek - przed zakupem należy się skonsultować ze sprzedawcą.

Użytkownicy posiadający komputer mogą dokupić odbiornik telewizji cyfrowej podłączany np. przez port USB, złącze ExpressCard lub PCI-E. Przy zakupie należy zwracać uwagę na zgodność z przyjętym standardem, podobnie jak w przypadku STB.

Szczegółowe informacje dotyczące wymagań technicznych dla odbiorników cyfrowych można znaleźć na stronie internetowej cyfryzacja.gov.pl. Poradnik dla odbiorców telewizji naziemnej dostępny jest też na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: krrit.gov.pl.

drdzgw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdzgw2