Trwa ładowanie...

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła o ponad 40 procent

Sprzedaż nowych aut w Rosji zniżkuje od 11 miesięcy, bo popyt na ten towar mocno się zmniejszył. Maleją zarobki Rosjan, a to wyraźnie przekłada się na spadek sprzedaży, także detalicznej.

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła o ponad 40 procentŹródło: WP.PL, fot: La Citta Vita / Flickr (CC BY-SA 2.0)
d3v91tz
d3v91tz

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji spadła w listopadzie o 42,7 procent, najmocniej w 2015 r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Zrzeszenia Europejskiego Biznesu (AEB).

Tak słabych danych dawno nie było. W październiku sprzedaż samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych spadła o 38,5 procent.

Sprzedaż nowych aut w Rosji zniżkuje od 11 miesięcy, bo popyt na ten towar mocno się zmniejszył. Maleją zarobki Rosjan, a to wyraźnie przekłada się na spadek sprzedaży, także detalicznej. Wynagrodzenia mieszkańców Rosji i sprzedaż detaliczna w tym kraju spadły w październiku najmocniej od 1999 roku.

d3v91tz

- Jeszcze rok temu, gdy rubel zaczął się osłabiać, Rosjanie szturmowali salony dealerów samochodowych, aby kupić nowe auto - mówi Joerg Schreiber, szef AEB. - Teraz nic takiego już dawno nie widzieliśmy - podkreśla.

Waluta Rosjan - rubel, osłabiła się wobec dolara USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 23 procent.

Gospodarka Rosji może w 2015 r. skurczyć się o 3,9-4,4 procent, a w 2016 roku o 1,0 procent, jeśli ropa naftowa będzie kosztować 50 dolarów za baryłkę - prognozuje bank centralny Rosji. Tymczasem ropa w USA jest już wyceniana poniżej 40 dolarów za baryłkę, a to dla rosyjskiej gospodarki poważny problem na najbliższe miesiące.

d3v91tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v91tz