Trwa ładowanie...
d3ntkrh

Sprzedaż resztówek TP SA i Pekao nastąpi raczej w 2009 roku - Chyczewski

16.10.Warszawa (PAP) - Sprzedaż resztówek TP SA i banku Pekao SA bardziej prawdopodobna jest w przyszłym roku. Resort skarbu poważnie rozważa emisję obligacji zamiennych na akcje...
Share
d3ntkrh

16.10.Warszawa (PAP) - Sprzedaż resztówek TP SA i banku Pekao SA bardziej prawdopodobna jest w przyszłym roku. Resort skarbu poważnie rozważa emisję obligacji zamiennych na akcje tych firm.

"Jest prawdopodobieństwo, że sprzedaż tych resztówek nastąpi w tym roku, ale bardziej prawdopodobne jest to, że będzie to przyszły rok" - powiedział w telewizji TVN CNBC Biznes Michał Chyczewski, wiceminister skarbu państwa.

Ministerstwo skarbu i UniCredit podpisały na początku września wiążącą umowę, zgodnie z którą resort otrzyma opcję sprzedaży, a włoski bank opcję kupna należących do Skarbu Państwa akcji Pekao.

d3ntkrh

"Nie ma potrzeby przesuwania umowy z UniCredit. To umowa opcyjna. Mamy możliwość wykonania opcji sprzedaży tej resztówki już teraz, będziemy mieli taką możliwość w przyszłym roku. Natomiast w przypadku tego pakietu poważnie myślimy o emisji obligacji zamiennych" - powiedział Chyczewski.

Dodał, że w zeszły piątek minister finansów podpisał z ministrem skarbu porozumienie, które umożliwi tego typu emisje.

"Należy jeszcze tylko zmienić jedno rozporządzenie ministra finansów i droga do tego będzie otwarta. My się do tego przygotowujemy. Myślę, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz w przypadku tego pakietu" - poinformował.

Skarb Państwa ma do 22 grudnia prawo do jednostronnego rozwiązania umowy opcji z UniCredit. UniCredit ma obecnie 59,28 proc. akcji Pekao SA. Do Skarbu Państwa należy 3,95 proc. akcji polskiego banku.

Chyczewski nie wyklucza również emisji obligacji zamiennych w przypadku resztówki Telekomunikacji Polskiej.

"Ten pakiet jeszcze bardziej się do tego nadaje" - powiedział.

Skarb Państwa ma obecnie blisko 55,5 mln akcji TP SA, co stanowi 4,05 proc. kapitału, zaś France Telecom ma 48,58 proc. TP SA. (PAP)

morb/ asa/

d3ntkrh

Podziel się opinią

Share
d3ntkrh
d3ntkrh