Stabilizacja po silnym, piątkowym osłabieniu
Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po silnym spadku w piątek. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1966 PLN za euro, 3,0599 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4228 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu zanotowały silnie wzrostową sesję przynosząc test okolic 4,424% w przypadku papierów 10-letnich.
27.01.2014 07:45
Początek nowego tygodnia przynosi próbę stabilizacji krajowej waluty po niezwykle zmiennej sesji piątkowej. Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł test 7-tygodniowych minimów na złotym, pomimo, iż wcześniejsze zawirowania wokół walut rynków wschodzących nie wpływały znacząco na wycenę polskiej waluty. Silne spadki na giełdach i konieczność interwencji walutowych m.in. w Indiach, spowodowały, iż nastroje wokół bardziej ryzykownych aktywów dodatkowo pogorszyły się. Pomimo relatywnie dużego spadku w piątek (na PLN) polska waluta i tak pozostaje względnie stabilna, gdyż pozostałe składowe koszyka emerging markets już od kilkunastu sesji zmagają się z silną presją podażową. Zgodnie z wcześniejszą prognozą najbliżej miesiące mogą przynieść słabszego złotego z uwagi na dalsze wygaszanie programu QE przez FED. W naszej opinii pozytywne perspektywy makroekonomiczne to zbyt mało, aby polska waluta mogła oprzeć się silnej presji podażowej związanej z wyprzedażą na rynkach EM. Dopiero druga połowa roku powinna
przynieść ponowny napływ kapitałów w kierunku polskiej waluty.
W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano publikacji znaczących odczytów makroekonomicznych. Istotne dane poznamy dopiero w czwartek, kiedy GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za rok 2013. Na szerokim rynku trwa wyczekiwanie na środową decyzję FED, gdzie inwestorzy wyczekują dalszego ograniczenia programu QE.
Z rynkowego punktu widzenia na parach związanych ze złotym nastąpiło wybicie z ostatniego zakresu zmienności. Szybki test okolic 4,2240 PLN za euro sugeruje, iż aktualnie polska waluta oscylować będzie w zakresie 4,185-4,21 PLN. Analogicznie przedstawia się sytuacja na CHF/PLN, która znalazła się w obszarze wahań 3,400-3,434 PLN. W przypadku USD/PLN obserwujemy kontynuację stabilizacji wynikającą głównie z faktu, iż na szerokim rynku nie nastąpiła znacząca aprecjacja amerykańskiej waluty. Początek nowego tygodnia przyniesie najprawdopodobniej próbę odreagowania piątkowego osłabienia, jednak zakres korekty wzrostowej pozostanie ograniczony.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.