Trwa ładowanie...
d2v71az

Stagnacja wzrostu płac w kolejnych m-cach może spowodować silniejsze spowolnienie sprzedaży - Rada

...

d2v71az
d2v71az

26.04. Warszawa (PAP) - Stagnacja wzrostu wynagrodzeń w nadchodzących miesiącach może spowodować silniejsze spowolnienie sprzedaży - ocenia Rada Gospodarcza przy premierze.

"W marcu sprzedaż detaliczna mierzona w cenach bieżących wzrosła o 10,7 proc. rdr, wolniej niżej niż w styczniu i lutym, ale silniej niż przewidywali ekonomiści. Szczególnie dynamicznie wzrosła sprzedaż dóbr trwałych, do których należą m.in. telewizory czy lodówki. Wskaźnik dynamiki sprzedaży detalicznej nie odzwierciedla całokształtu sytuacji w handlu, gdyż obejmuje sklepy zatrudniające ponad 9 osób. Stagnacja wzrostu wynagrodzeń w nadchodzących miesiącach może spowodować silniejsze spowolnienie sprzedaży. Bezrobocie rejestrowane spadło do 13,3 proc. z 13,5 proc. w lutym, czemu sprzyjało rozpoczęcie okresu prac sezonowych" - napisano w czwartkowym biuletynie Rady.

Członek Rady Gospodarczej Maciej Reluga zaznacza, że w większości kwietniowych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki widać tendencję wolniejszego tempa wzrostu.

"Spowolnienie sprzedaży detalicznej w marcu było mniej więcej zgodne z oczekiwaniami. Dynamika w ujęciu nominalnym pozostała jednak dwucyfrowa, co jest pozytywnym sygnałem, szczególnie jeśli chodzi o popyt na dobra trwałego użytku. Niemniej, w większości danych z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w kwietniu, widać tendencję wolniejszego tempa wzrostu. Oznacza to, że trudno będzie uniknąć spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego w tym roku" - napisał w biuletynie.

d2v71az

"Już w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł zapewne ok. 3,5 proc., pomimo tego, że średni wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym przyspieszył w I kw. do 8,6 proc. rdr (6,1 proc. rdr w IV kw.). Co prawda stopa bezrobocia spadła w marcu do 13,3 proc., jednak biorąc pod uwagę obecne tendencje na rynku pracy, nie należy oczekiwać, aby konsumpcja prywatna przyspieszyła wyraźnie w tym roku w stosunku do wyniku osiągniętego w IV kwartale 2011 (2 proc.)" - dodał.(PAP)

jba/ ana/

d2v71az
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v71az