Trwa ładowanie...
d1o0gjm

Stalexport utrzymał wynik netto r/r na poziomie 50 mln zł w I-III kw. 2014 r.

Warszawa, 07.11.2014 (ISBnews) - Grupa Stalexport osiągnęła zbliżony do ubiegłorocznego zysk netto w wysokości 50,2 mln zł za okres I-III kw. 2014 r., przy wzroście przychodów o 8% do 166,9 mln zł i obniżeniu kosztów finansowych związanych z konsorcjalną umową kredytową o ok. 25%, podała spółka. Ruch na zarządzanej przez spółkę autostradzie A4 wzrósł w tym czasie o 4,1%.

Share
d1o0gjm

"W okresie od stycznia do września tego roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady S.A. osiągnęła przychody w wysokości 166,9 mln zł (wzrost o ponad 8% w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.). Najistotniejszy wpływ na skonsolidowany wynik finansowy grupy kapitałowej ma działalność autostradowa, polegająca głównie na zarządzaniu i eksploatacji koncesyjnego odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. (...) W trzecim kwartale tego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży dotyczące działalności autostradowej wyniosły 61,5 mln zł, wzrastając o 4,3% w porównaniu do przychodów uzyskanych w III kwartale 2013 r." - czytamy w komunikacie.

Poprawa przychodów grupy, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jest efektem m.in. dalszego wzrostu poziomu ruchu na odcinku A4 Katowice-Kraków. W pierwszych trzech kwartałach br. koncesyjnym odcinkiem A4 przejechało o 4,1% pojazdów więcej niż w tym samym okresie 2013 r. Wzrost ten dotyczy zarówno samochodów osobowych (4%), jak i ciężarowych (4,7%). Porównując poziom ruchu samochodowego na A4 Katowice-Kraków w III kwartale br. w stosunku do II kwartału br., jest on większy o 13,1%, podano również.

Istotny wpływ na skonsolidowany wynik grupy kapitałowej w trzech kwartałach 2014 r. miał również blisko 25-procentowy spadek kosztów finansowych,w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, będący przede wszystkim konsekwencją niższych kosztów finansowych związanych z konsorcjalną umową kredytową, jak również mniejszego kosztu odwrócenia dyskonta rezerw. Wzrosły z kolei koszty własne sprzedaży w związku kosztem utworzonych rezerw na wymianę nawierzchni jezdni na A4 Katowice-Kraków (o 43,5%), czytamy dalej.

Stalexport Autostrady S.A. pełni nadrzędną rolę w grupie kapitałowej koncentrującej swoją działalność na modernizacji i rozbudowie infrastruktury autostradowej. Firma, jako pierwsza w kraju, otrzymała koncesję na realizację pionierskiego projektu eksploatacji, przebudowy oraz przystosowania A4 Katowice-Kraków do wymogów płatnej autostrady.

(ISBnews)

d1o0gjm

Podziel się opinią

Share
d1o0gjm
d1o0gjm