Trwa ładowanie...
d1et0qi

Stalowa Wola/ Firmy ze będą współpracować m.in. z inkubatorem

W Stalowej Woli (Podkarpackie) współpracować będą miejscowe przedsiębiorstwa, uczelnia oraz Inkubator Technologiczny. Celem współdziałania ma być przygotowanie projektów, które będą miały szansę na dofinansowanie z budżetu UE.

Share
d1et0qi

Jak poinformował PAP w środę prezes stalowowolskiego inkubatora Cezary Kubicki, odbyło się już spotkanie podmiotów zainteresowanych współpracą.

"Były to rozmowy niezmiernie ważne i pożyteczne. Szanse dla finansowania projektów badawczo-rozwojowych (B+R) w obecnej perspektywie budżetowej UE są ogromne. Jednak bez wcześniejszego określenia potrzeb firm oraz nakreślenia zasad współpracy wykorzystanie tych możliwości może się okazać bardzo trudne" - zaznaczył.

Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli. Udział w nim wzięli przedstawiciele Wydziału Zamiejscowego KUL, przedsiębiorcy oraz władze inkubatora.

d1et0qi

W ocenie Kubickiego, współpraca pomiędzy biznesem i uczelniami powinna się rozpocząć jak najszybciej. "Gdy ogłoszone zostaną nabory projektów B+R na organizowanie takiej współpracy będzie za późno" - uważa.

Zdaniem prezesa zarządu Fundacji Uniwersyteckiej w Stalowej Woli Elżbiety Koźmali, bardzo ważne jest także przełamywanie barier we współpracy środowisk uczelnianych z biznesem. "Jestem zadowolona z przebiegu rozmów i pierwszych, istotnych ustaleń. Przewidują one m.in. powołanie konsorcjum między kilkoma partnerami" - dodała.

W skład konsorcjum wejść ma kilka firm, wydział zamiejscowy inżynierii materiałowej KUL oraz inkubator.

Jak powiedział PAP wiceprezes Fundacji Uniwersyteckiej Antoni Kopyto, współpraca między poszczególnymi podmiotami ma polegać na m.in. na zlecaniu przez firmy konkretnych badań czy ekspertyz uczelni lub inkubatorowi.

d1et0qi

"Wydział zamiejscowy KUL, jak i inkubator dysponują laboratoriami, które mogą wykonać niemal każde badanie" - dodał Kopyto.

Podkreślił, że w najbliższych latach efektywność współpracy między biznesem a uczelniami zdecyduje o skoku cywilizacyjnym całego kraju. "Chcemy być to tego gotowi, stąd nasz inicjatywa" - zaznaczył.

Stalowowolski inkubator powstał w 2011 r. kosztem blisko 38 mln zł. Na co dzień współpracuje z nim ponad 100 firm.

Podkarpacie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ma otrzymać ponad 2,2 mld euro. Samorząd województwa planuje przeznaczyć najwięcej pieniędzy na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności, w tym na projekty B+R.

d1et0qi

Podziel się opinią

Share
d1et0qi
d1et0qi