Trwa ładowanie...
d238648

Stan ozimin nadal zły, zniszczone 1,2-1,4 mln ha upraw - IUNG (aktl.)

...
Share
d238648

# Dochodzi raport IUNG. #

10.04. Warszawa (PAP) - Stan przezimowania zbóż nadal jest zły, zaś zniszczeniom uległo 1,2-1,4 mln ha upraw - ocenił w rozmowie z PAP Jerzy Grabiński z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

"Od czasu naszej ostatniej analizy sprzed miesiąca sytuacja wiele się nie zmieniła. Stan upraw zimowych, który określiliśmy jako zły utrzymuje się. W obszarach bezśniegowych potwierdziły się całkowite zniszczenia upraw pszenicy, pogorszyły się za to oceny dotyczące pszenżyta oraz szczególnie rzepaku" - powiedział w rozmowie z PAP Grabiński.

d238648

"Wydaje się, że areał zniszczeń należy szacować na 1,2-1,4 mln ha, w tym rzepak" - dodał.

W opublikowanej w połowie marca analizie IUNG informował, że przeprowadzona w I dekadzie marca ocena stanu zbóż ozimych wskazywała na bardzo duże uszkodzenia roślin, głównie pszenicy i pszenżyta.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że straty spowodowane zimą objęły 1,41 mln ha upraw zbóż.

"Należy powtórzyć, że przeprowadzone w III dekadzie marca oceny potwierdziły bardzo zły stan zasiewów po zimie w rejonach, w których nie było dostatecznych opadów śniegu w okresie poprzedzającym mrozy w końcu styczniu i w lutym. Zakres zniszczeń w rejonach bezśnieżnych na ogół przekracza 60-70 proc., a w wielu gospodarstwach jest to nawet 100 proc. Biorąc zatem pod uwagę dotychczas zebrane informacje można uznać za właściwe szacunki wskazujące na to, że areał przesiewów znacznie przekracza 1 mln ha" - napisano w raporcie IUNG przesłanym PAP.

d238648

"W przypadku zbóż gatunkiem najsilniej dotkniętym była pszenica. W bardzo wielu gospodarstwach leżących w wymienionych województwach doszło do 100 proc. zniszczenia zasiewów tego gatunku. Tylko pszenice o najwyższej mrozoodporności przetrwały, chociaż także one były silnie lub bardzo silnie uszkodzone. Uszkodzenia pszenżyta były mniejsze niż pszenicy, ale w rejonach bezśnieżnych w okresie mrozów na wielu polach stopień zniszczenia także sięgał 100 proc. Uszkodzenia żyta, które obserwowano na początku marca są raczej niegroźne i w niewielkim stopniu powinny wpłynąć na poziom plonów tego gatunku" - dodano.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ ana/

d238648

Podziel się opinią

Share
d238648
d238648