Stan wojenny. Kartka z kalendarza - co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku?
13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano generał Wojciech Jaruzelski w wystąpieniu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polski. Dziś obchodzimy 38 rocznicę tego wydarzenia.
13.12.2019 | aktual.: 13.12.2019 17:37
Stan wojenny. Kartka z kalendarza - co wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku?
Już 12 grudnia przed północą zaczęły się pierwsze zatrzymania działaczy opozycyjnych i związkowców z Solidarności. Jednak same przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok. Z okazji 38 rocznicy wydarzenia Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe.
Pierwsze uroczystości upamiętniające wydarzenia z grudnia 1981 roku odbyły się w nocy z czwartku na piątek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Stan wojenny. Powody decyzji Jaruzelskiego i wpływ na gospodarkę
Oficjalnym powodem stanu wojennego była pogarszająca się sytuacja gospodarcza kraju, również dotkliwy brak zaopatrzenia w sklepach (także żywności) i reglamentacja (od kwietnia do października 1981 ponownie objęto systemem tzw. kartek żywnościowych wiele istotnych towarów np. mięso, masło, tłuszcze, mąka, ryż, mleko dla niemowląt itd.) oraz zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego w kraju wobec zbliżającej się zimy.
*Czytaj też: *Generał Wojciech Jaruzelski nie żyje. Miał 90 lat
W tym okresie znacząco załamał się skup produktów rolnych. W tej sytuacji rząd zmuszony był do wprowadzenia tzw. sprzedaży wiązanej (za maszyny trzeba było płacić zbożem) co było cofnięciem się do formy gospodarki wymiennej.
"Solidarność" wzywała rolników do wstrzymywania się ze sprzedażą państwu produktów rolnych. Brak towarów na rynku i w sklepach był spowodowany zahamowaniem produkcji w fabrykach z powodu strajków organizowanych przez związek, co w pewnym stopniu przyspieszyło wprowadzenie stanu wojennego.