Trwa ładowanie...
d114rpa
finanse
03-08-2011 17:10

Standard&Poor's potwierdził rating dla Polski, perspektywa stabilna

03.08. Warszawa (PAP) - Agencja Standard&Poor's potwierdziła rating dla Polski, wspierany konkurencyjną i silną gospodarką, oraz pozostawiła perspektywę ratingu stabilną - podała...

d114rpa
d114rpa

03.08. Warszawa (PAP) - Agencja Standard&Poor's potwierdziła rating dla Polski, wspierany konkurencyjną i silną gospodarką, oraz pozostawiła perspektywę ratingu stabilną - podała agencja w komunikacie.

"Oceny Polski są wspierane przez konkurencyjną gospodarkę kraju i coraz bardziej zróżnicowany i stosunkowo silny wzrost PKB per capita w wysokości prawie 4 proc. w średnim okresie. Oceny są ograniczone przez nasze spojrzenie na stosunkowo wysoki i rosnący dług publiczny i wciąż dużą rolę sektora publicznego w gospodarce" - napisano w komunikacie.

Agencja spodziewa się, że inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę, będą stanowić ważny bodziec dla wzrostu gospodarczego w krótkim okresie.

"Jednak spodziewamy się, że wzrost gospodarczy spowolni nieco od 2013 r., ponieważ rząd inicjuje głębsze cięcia w wydatkach publicznych, aby wypełnić kryteria konwergencji. W naszej opinii, będzie to miało efekt domina na inwestycje i popyt gospodarstw domowych" - napisano.

d114rpa

Agencja uważa, że w roku 2012 deficyt fiskalny wyniesie ok. 3,5 proc. PKB.

S&P zauważa, że FCL, jaki Polska utrzymuje w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, stanowi istotny bufor, przyczyniający się do utrzymania zaufania inwestorów.

"Jednakże, ocena może być obniżona, gdyby rząd nie przyspieszył konsolidacji fiskalnej po październikowych wyborach, generując większy poślizg w planach redukcji deficytu niż założono. Podobnie znaczące i utrzymujące się rozszerzenie w nierównowadze zewnętrznej może narazić rating na obniżenie" - napisano. (PAP)

map/ jtt/

d114rpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d114rpa