Trwa ładowanie...
państwo islamskie

Stany wydają 9 milionów dolarów dziennie na walkę z dżihadystami

W sumie od sierpnia 2014 roku Pentagon wydał już 2,7 miliarda dolarów.

Share
Stany wydają 9 milionów dolarów dziennie na walkę z dżihadystami
Fot: David B. Gleason/wikimedia (CC BY-SA 2.0)
d1542mb

Stany Zjednoczone dziennie wydają ponad 9 milionów dolarów na walkę z Państwem Islamskim (IS), a na kampanię nalotów na pozycje tego dżihadystycznego ugrupowania w Syrii i Iraku przeznaczyły od sierpnia 2014 roku około 2,7 mld dolarów - poinformował Pentagon.

Z pierwszego opublikowanego dotąd zestawienia kosztów walki z IS wynika, że dwie trzecie łącznych wydatków przeznaczono na lotnictwo, a koszt całej operacji znacznie wzrasta w miarę jej trwania.

Kongres USA odrzucił niedawno projekt ustawy, która zakazywała dalszego finansowania działań zbrojnych przeciwko IS bez nowej zgody parlamentu.

d1542mb

Przewodniczący kolegium szefów sztabów amerykańskich sił zbrojnych generał Martin Dempsey powiedział w czwartek, że na razie nie zgadza się na rozmieszczenie w Iraku personelu wojskowego USA bliżej terenów objętych walkami z IS. Nie wykluczył jednak, że takie rozwiązanie będzie konieczne w przyszłości.

Biały Dom poinformował w środę, że do Iraku wysłanych zostanie do 450 amerykańskich wojskowych, którzy będą doradzać siłom irackim i szkolić je w walce z IS. Będą to doradcy, instruktorzy, logistycy i personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo; Amerykanie nie będą uczestniczyć w walkach.

Zgodnie z zatwierdzonym planem USA mają też otworzyć kolejny, piąty ośrodek szkoleniowy w al-Takkaddum w prowincji Anbar, na terenie bazy lotniczej, z której amerykańskie siły korzystały podczas swych działań w Iraku w latach 2003-2011.

d1542mb

Podziel się opinią

Share
d1542mb
d1542mb