Trwa ładowanie...

Stawki za parkowanie w centrach miast mogą drastycznie wzrosnąć

Opłaty za parkowanie ścisłych centrach miast nie były podnoszone od lat. PiS chce to zmienić. Ceny mogą wzrosnąć o 60 proc.

Share
Stawki za parkowanie w centrach miast mogą drastycznie wzrosnąćFot: East News
d3dhit4

PiS chce pozwolić samorządom samodzielnie ustalać górne pułapy opłat za parkowanie lub zupełnie zderegulować te kwestię. I szanse ma na to duże, bo pomysł popiera również PO. Ceny za parkowanie w centrum miast mogą wzrosnąć nawet o 60 proc. – informował niedawno „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziś maksymalny poziom stawek określa ustawa o drogach publicznych, która ogranicza maksymalną opłatę za pierwszą godzinę parkowania do 3 zł. Każda kolejna może być o 20 proc. droższa, a więc druga może kosztować maksymalnie 3,6 zł, a trzecia 4,3 zł. Te górne stawki zostały ustalone w 2003 roku, a więc nie zmieniały się od ponad 12 lat. Co ciekawe, wówczas Poznań musiał obniżyć stawki za godzinę aż z 5 zł.

Warszawa siedem lat bez podwyżek

W stolicy kierowcy płacą tę najwyższą stawkę, podobnie we Wrocławiu. Ale te ceny nie zmieniły się od lat, bo nie pozwalała na to ustawa, choć w tym samym czasie znacznie wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej.

d3dhit4

Teraz może się to zmienić. Wiele gmin chce, aby opłata za pierwszą godzinę wyniosła minimum 5 zł, wśród nich jest m.in. Warszawa.

Już za kadencji rządu PO-PSL toczyła się dyskusja na ten temat, jednak ze względów politycznych przed wyborami rząd nie zdecydował się na zmiany.

Ponownie dyskusję wywołał prezydent Gdańska, który niedawno zaapelował do parlamentarzystów o podniesienie maksymalnych stawek w strefach płatnego parkowania lub ich całkowite uwolnienie, by to w gestii samorządów leżało ustalanie cen. I może ich przekonać.

Pomysł popierają posłowie PiS, ale również część opozycji. Przygląda mu się już również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Z nieoficjalnych informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że w grę wchodzi raczej podniesienie maksymalnego poziomu opłat niż całkowita deregulacja.

d3dhit4

10 zł za godzinę?

Eksperci wskazują, że opłaty za parkowanie, które wpływają do kasy samorządów, są po prostu daniną publiczną, dlatego ich górny pułap powinien być określony, ale jednocześnie maksymalny poziom opłat może być po prostu ustalony na bardzo wysokim poziomie.

Michał Beim z Instytutu Sobieskiego wskazuje na łamach „Gazety Wyborczej”, że ten poziom mógłby zostać podniesiony z 3 nawet do 10 zł, a więc o ponad 330 proc.

Łódź zdecydowała o podniesieniu opłat za parkowanie w centrum miasta pod koniec 2015 roku i to aż o 50 proc. Od 1 lutego kierowcy płacą za godzinę postoju w centrum miasta nie 2, a 3 zł.

Podniesienie opłat za parkowanie popierają nie tylko samorządowcy i politycy, ale również eksperci. Parkowanie w ścisłym centrum miasta powinno być bowiem na tyle drogie, aby ktoś, kto gotów jest zapłacić, zawsze mógł znaleźć wolne miejsce. Po drugie inwestorom powinno się opłacać budowanie prywatnych parkingów w centrach miast.

d3dhit4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dhit4
d3dhit4