Trwa ładowanie...
d3f3zzj

Steinhoff: PGNiG dobrze wykorzystało europejską liberalizację rynku gazu

Warszawa, 08.05.2015 (ISBnews) - Wyniki Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) pokazują, że spółka skorzystała z europejskiej liberalizacji rynku gazu, uważa były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Share
d3f3zzj

"Wyniki, które opublikowało PGNiG oceniam pozytywnie - wzrost zysku netto o 5% w pierwszym kwartale, podczas wyjątkowo łagodnej zimy, to bardzo dobra informacja. Widać, że zarząd dostrzega zmieniające się otoczenie regulacyjne, koniec monopolu firmy na rynku gazowym i restrukturyzuje ją tak, aby mogła sobie poradzić na konkurencyjnym rynku" - powiedział Steinhoff agencji ISBnews.

Dodał, że już dzisiaj PGNiG jest coraz bardziej elastyczne dla dużych odbiorców - oferując im m.in. program rabatowy, a to znaczy, że radzi sobie z zachodzącymi zmianami.

Podkreślił, że na spadek jednostkowego kosztu pozyskania gazu miało wpływ wiele czynników. Ceny gazu są mocno powiązane z cenami ropy, a jej cena mocno spadła.

d3f3zzj

"Warto też zauważyć, że kłopoty z dostawami gazu z Rosji zdecydowanie przysłużyły nam się - to PGNiG wykorzystał okazję i kupował gaz na rynkach SPOT, którego cena jest niższa niż zakontraktowana cena gazu. PGNiG skorzystał z europejskiej liberalizacji rynku gazu. Dzięki rynkom SPOT, rewersom w gazociągach (technicznych jak i wirtualnych), nie jesteśmy uzależnieni tylko od jednego źródła dostaw gazu. Muszą to również zrozumieć Rosjanie i zmienić swoje podejście do polityki energetycznej i dawać korzystne warunki odbiorcom. Trzymam kciuki za Komisję Europejską w dalszym liberalizowaniu europejskiego rynku gazu" - wskazał były wicepremier.

"Przez ostatnie 10 lat na rynku gazu ziemnego dokonało się wiele pozytywnych zmian - możemy mówić już o dywersyfikacji dostaw, których domknięciem będzie oddanie do użytku Gazoportu. Mogę powiedzieć, że PGNiG ma dzisiaj sytuację, o której będąc ministrem gospodarki mogłem tylko marzyć. Zarząd spółki dobrze wykorzystuje zachodzące zmiany na rynku polskim i europejskim" - podsumował Steinhoff.

W I kw. 2015 roku grupa kapitałowa PGNiG osiągnęła 1,2 mld zł zysku netto, czyli o 5% więcej niż przed rokiem, głównie - jak podała spółka - dzięki większej efektywności działania oraz ograniczeniu kosztów w tym kosztów zakupu gazu.

Przychody ze sprzedaży gazu ziemnego były w I kw. br. wyższe o 3,2 mld zł i wyniosły 10,8 mld zł, przy wolumenie sprzedaży rosnącym o 2,8 mld m3 r/r do 7,7 mld m3.

d3f3zzj

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d3f3zzj

Podziel się opinią

Share
d3f3zzj
d3f3zzj