Trwa ładowanie...
d10xif7
14-01-2016 15:45

Stocznia Gryfia poprawia wyniki

W 2015 r. Morska Stocznia Remontowa Gryfia (MSR Gryfia) osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 183 mln zł, czyli o 20 mln zł wyższe niż w roku poprzednim - wskazują wstępne wyniki finansowe za ub.rok.

d10xif7
d10xif7

"MSR Gryfia, mimo trudnej sytuacji na rynku i tendencji armatorów do ograniczania wydatków na remonty, radzi sobie dobrze i poprawia wyniki. Sytuacja finansowa Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia SA jest stabilna" - napisano w stanowisku zarządu firmy przesłanym w czwartek PAP.

Podkreślając dobrą współpracę firmy z bankami i instytucjami finansowymi, zarząd zapewnia, że nie ma powodów do obaw o zachowanie płynności finansowej.

Według danych przekazanych przez kierownictwo stoczni, nie może ona narzekać na brak pracy. W stoczniowych dokach remontowane są statki renomowanych armatorów z różnych części Europy i świata - stałych klientów i pozyskiwanych nowych.

W IV kwartale 2015 r. MSR Gryfia o ponad 20 proc. przekroczyła planowaną wielkość przychodów z remontów statków.

d10xif7

Łącznie w ciągu całego roku 2015 Gryfia wyremontowała 231 statków różnego typu. To podobna liczba do tej z 2014 r., ale firma zaznacza, że fakt, iż przychody z tego segmentu działalności są wyższe niż rok wcześniej oznacza, że stocznia wykonuje projekty bardziej skomplikowane i o wyższej wartości.

Pomimo kryzysu na rynku offshore, wywołanego niskimi cenami ropy, MSR Gryfia pozyskuje nowe kontrakty również w tym segmencie rynku - podkreślają członkowie zarządu.

W minionym roku stocznia pozyskała również koncesję na obrót bronią i materiałami wybuchowymi, która otwiera jej możliwość realizacji zleceń na potrzeby Marynarki Wojennej. Jest to ważny krok dla rozwoju stoczni - z racji na jej położenie w pobliżu portu wojennego w Świnoujściu, może stanowić naturalne zaplecze dla remontów okrętów Marynarki Wojennej - uważa zarząd spółki.

Czwartkowe stanowisko władz firmy - jak w nim napisano - przedstawione zostało w związku z ostatnimi informacjami medialnymi na temat stoczni.

d10xif7

W ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Szczecinie potwierdziła, że prowadzi od grudnia ubr. śledztwo w sprawie szkody majątkowej, którą miał wyrządzić Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia jej zarząd. Według ustaleń prokuratury, do wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów w wysokości co najmniej 1,5 mln zł miało dojść w okresie od czerwca 2013 r. do października 2015 r.

Szkoda miała powstać z powodu "określonych decyzji i działania podejmowanych przez zarząd", ale prokurator prowadzący śledztwo nie ujawnił konkretów.

Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie Krzysztofa Zaremby (poseł PiS- PAP), ale jednocześnie był nim też audyt nadesłany przez członków zarządu MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (zarządza Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym MARS, głównym akcjonariuszem Gryfii - PAP).

Jak mówił PAP Zaremba, który był wcześniej członkiem Rady Nadzorczej stoczni, domyśla się on, że postępowanie prokuratorskie może dotyczyć sektora decyzji finansowych dwóch byłych zarządów Gryfii, np., związanych z pozyskiwaniem kontraktów na remonty statków, czy też gospodarki majątkiem firmy.

d10xif7

MSR Gryfia wykonuje remonty, przebudowy i budowy statków różnych typów i rozmiarów, do panamaksów włącznie. Od ponad 15 lat jest także producentem konstrukcji stalowych offshore. Ma dwa zakłady produkcyjne - w Szczecinie i Świnoujściu. MSR Gryfia jest częścią grupy MARS Shipyards & Offshore.

87,5 akcji Gryfii jest w posiadaniu Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Mars; pozostałe 12,5 proc. mają pracownicy. Mars Fundusz Inwestycyjny Zamknięty jest zarządzany przez MS Towarzystwo Funduszy inwestycyjnych, które jest spółką należącą w całości do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

d10xif7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10xif7