Stocznia Szczecin na sprzedaż
W maju zostanie zorganizowany przetarg na sprzedaż majątku stoczni Szczecin - poinformowało ministerstwo skarbu. Komisja Europejska zgodziła się na ponowny przetarg już we wrześniu ubiegłego roku. Polska wtedy dostała więcej czasu na sprzedaż zakładu, a Bruksela nie sprecyzowała, ile dokładnie.
13.05.2010 | aktual.: 13.05.2010 13:06
Teraz już tylko do polskich władz należała decyzja o ponownej próbie sprzedaży majątku stoczni. Ta pierwsza zakończyła się fiaskiem, bo katarski inwestor, który wygrał przetarg, wycofał się później z zakupu. Bruksela natomiast - i to jest informacja z jesieni ubiegłego roku, która wciąż obowiązuje - będzie nadzorować każdy etap przetargu. Komisja Europejska chce mieć pewność, że wszystko odbędzie się zgodnie z unijnymi zasadami. A to oznacza, że sprzedaż majątku zakładu musi odbyć się w drodze otwartego i przejrzystego przetargu, który zapewni równe warunki konkurencji i nie będzie dyskryminował żadnego z oferentów.
Bruksela nadzoruje proces sprzedaży majątku stoczni, bo z tych pieniędzy ma być zwrócone rządowe wsparcie, które zakład otrzymał po wejściu Polski do Unii. Dwa lata temu Komisja Europejska uznała, że ta pomoc została przyznana nielegalnie i nakazała jej zwrot - dotyczyło to stoczni w Szczecinie i Gdyni. Uratowany został tylko zakład w Gdańsku, kolebka "Solidarności".