Straty z funduszy odlicz sobie w PIT

Poniosłeś straty w funduszu inwestycyjnym? Będziesz mógł je odliczyć od dochodów wykazywanych w PIT. Jednak nie od wszystkich i nie w pełnej wysokości oraz jednorazowo. Przepisy pozwalają odliczyć straty od dochodu. Jednak łaska fiskusa ma granice - rocznie nie odliczysz więcej niż 50 proc. straty.

Straty z funduszy odlicz sobie w PIT
Źródło zdjęć: © POLSKA Dziennik Zachodni | Lucyna Usińska

22.11.2008 09:12

Co prawda skarbówka broni się przed prostą interpretacją przepisów, ale doradcy podatkowi znaleźli sposób na straty z funduszy inwestycyjnych. Tkwi on w braku jasnego zakazu, że nie wolno ich odliczać od dochodu na przykład z akcji.

Jeszcze w grudniu 2006 r. aktywa funduszy inwestycyjnych przekraczały 98,8 mld zł, potem szybko poszybowały w górę. Wabieni do funduszy w bankach czy w biurach doradców finansowych, daliśmy im swoje pieniądze. W grudniu 2007 r. aktywa funduszy dobijały do 140 mld zł.

_ Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zarządzają w tej chwili 340 funduszami inwestycyjnymi, w których zgromadzone aktywa na koniec września 2008 roku wyniosły ponad 81 mld złotych _- informuje dr Marcin Dyl, prezes zarządu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Przepisy o rozliczaniu strat w ramach dochodów kapitałowych w ustawie o PIT są zagmatwane. Nie jest jasne, czy wolno nam odliczać od podatku straty ze sprzedaży jednostek funduszy inwestycyjnych. Niektórzy doradcy podatkowi są pewni generalnej zasady: dochód z funduszy inwestycyjnych nie może być pomniejszony o straty z innych źródeł, na przykład z giełdy. Za to stratą z funduszy można obniżyć dochód ze sprzedaży akcji.

Niestety, fiskus kwestionuje korzystną dla podatników interpretację art. 9 ust. 6 ustawy o PIT. Już w 2005 r. Urząd Skarbowy w Sandomierzu negatywnie odpowiedział na pytanie, czy możliwe jest odliczenie straty z tytułu udziału w funduszu inwestycyjnym od innych dochodów. Wskazał ogólne przepisy, że rozliczeniu podlegają straty m.in. ze zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną i pochodnych instrumentach finansowych. Nie zostały natomiast wymienione straty z funduszy kapitałowych.

Takie stanowisko fiskusa popiera Anna Chiczewska, doradca podatkowy z firmy Deloitte, a Marek Gadacz, doradca podatkowy z Pricewater-houseCoopers wątpi, czy fiskus pozwoli inwestorom na odliczanie strat.

_ Byłabym ostrożna z pomyślną dla podatnika interpretacją przepisów _ - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Innego zdania jest Artur M. Brzeziński, redaktor naczelny portalu podatkowego PIT.pl. Przypomina on, że art.9 ust.3 ustawy o PIT mówi, iż o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Warunek: wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Pamiętać trzeba o art.30 ust.5 ustawy o PIT, który zakazuje odliczeń strat z kapitałów pieniężnych od dochodów z udziału w funduszu inwestycyjnym. Żaden przepis nie zakazuje odwrotnej operacji.

Podobnego zdania jest Michał Krawczyk, ekspert prawa finansowego, partner zarządzający Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy. Dowodzi, że skoro w ustawie o PIT nie został wyrażony wprost zakaz odliczania straty kapitałowej z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym od dochodu z akcji - to szansa dla podatnika.

_ Daje to możliwość zrekompensowania straty poniesionej na umorzeniu jednostek w funduszu inwestycyjnym poprzez łączne jej rozliczenie z dochodem uzyskanym ze sprzedaży akcji i w zależności od wysokości tej straty w stosunku do dochodu, obniżenie lub wręcz wyłączenie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji _- dowodzi Michał Krawczyk.

Zapamiętaj

Fiskus zezwala nam na odliczenie poniesionej straty z dochodu osiągniętego z tego samego źródła w pięciu kolejnych latach podatkowych.

Odliczenie nie może przekroczyć w którymkolwiek z tych lat 50 proc. kwoty straty.

Stratę wolno nam rozliczyć tylko z dochodami z tego samego źródła przychodów.

Podatnik nie może skompensować straty np. z inwestowania w akcje z dochodami z funduszu inwestycyjnego.

Podatnik musi sam obliczyć wysokość straty w oparciu o dokumenty z funduszu, w tym obciążające go prowizją.

POLSKA Dziennik Zachodni
Beata Sypuła

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)