Trwa ładowanie...
d1wkvtj

Straż graniczna otrzyma nowe uprawnienia. Policja już się z tego cieszy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, który pozwala pogranicznikom na zatrzymywanie dowodów rejestracyjnych. Nowe uprawnienie ma usprawnić działanie tej służby i dać wytchnienie policji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Straż graniczna otrzyma prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych, nie będzie jednak dublowała zadań policji
Straż graniczna otrzyma prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych, nie będzie jednak dublowała zadań policji (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)
d1wkvtj

Straż graniczna zabierze dokumenty

Zgodnie z rozporządzeniem, które trafiło do konsultacji międzyresortowych, funkcjonariusze straży granicznej będą mogli zatrzymywać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli okaże się to konieczne. Nie oznacza to jednak, że pogranicznicy będą dublować zadania policji.

- Nowe uprawnienia nie zmieniają celów naszych działań. To tylko pomoc w realizacji zadań - mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej. - Nasi funkcjonariusze mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju, żeby walczyć ze zjawiskiem nielegalnej imigracji. Czasami zdarza się, że podczas prowadzenia czynności oczywiste jest, że należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wtedy musimy wzywać policję, która ma do tego uprawnienia. Zmiana przepisów sprawi, że nie będziemy musieli niepotrzebnie angażować policji - dodaje Agnieszka Golias.

d1wkvtj

Jak przewiduje projekt rozporządzenia, funkcjonariusz straży granicznej, który zatrzyma dowód rejestracyjny, wystawi pokwitowanie. Będzie to więc sytuacja analogiczna do tej, gdy dokument zatrzymuje policjant.

MSWiA chce, by nowelizacja rozporządzenia weszła w życie 13 listopada - w tym samym dniu, gdy zacznie obowiązywać znowelizowane Prawo o ruchu drogowym.

Obecne uprawnienia

Funkcjonariusz straży granicznej już dziś może sprawdzić dokumenty kierowcy, pojazdu i pasażerów oraz przeszukać wnętrze samochodu. Ma prawo ukarać za umożliwienie prowadzenia pojazdu osobie nieposiadającej prawa jazdy, niezatrzymanie się do kontroli, a nawet nadmierną prędkość zmierzoną urządzeniem ręcznym. W praktyce SG nie korzysta z tego ostatniego przywileju. W razie braku aktualnego ubezpieczenia OC funkcjonariusz SG może powiadomić o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

d1wkvtj

Podziel się opinią

Share
d1wkvtj
d1wkvtj