Strefa euro. Parlament Finlandii rozpocznie debatę nad opuszczeniem Eurolandu
Pod petycją o rozpoczęcie dyskusji nad wyjście ze strefy euro zebrano wymagane 50 tysięcy podpisów i teraz posłowie muszą się tym zająć.
Fiński parlament rozpocznie wkrótce debatę, dotyczącą wyjścia w przyszłym roku ze strefy euro. Pod petycją o rozpoczęcie dyskusji zebrano wymagane 50 tysięcy podpisów i teraz posłowie muszą się tym zająć.
Mimo że jest mała szansa, żeby wyjście ze strefy euro zostało przegłosowane, ale decyzja o rozpoczęciu debaty - pierwsza wśród dziewiętnastu członków strefy euro - pokazuje, jak wysoki jest poziom niezadowolenia wśród Finów z tego jak sobie radzi krajowa gospodarka. Przez ostatnie trzy lata gospodarka Finlandii spadała.
- Sprawdzimy zebrane podpisy na początku przyszłego roku a debata parlamentarna odbędzie się w kolejnych miesiącach - powiedziała agencji Reutera Maija-Leena Paavola, która pomaga przeprowadzić ścieżkę legislacyjną przez parlament.
Mimo petycji i planowanej dyskusji, badanie Eurobarometer pokazało, że 64 procent Finów jednak wspiera funkcjonowanie wspólnej waluty.
Kilka miesięcy temu minister spraw zagranicznych Erkki Tuomioja stwierdził jednak, że na rozpad strefy euro trzeba być gotowym.
- Nie ma żadnych zasad wychodzenia ze strefy euro, ale to tylko kwestia czasu. Południe lub północ będą musiały się odłączyć, ponieważ te ograniczenia walutowe uprzykrzają życie milionom ludzi i niszczą przyszłość Europy - powiedział minister spraw zagranicznych Finlandii w rozmowie z brytyjskim dziennikiem Daily Telegraph. - Rozpad strefy euro nie oznacza końca Unii Europejskiej. Mógłby doprowadzić do lepszego funkcjonowania UE - dodał.