Strefa Euro po raz kolejny odstrasza inwestorów

Niespodziewane cięcie stóp procentowych o 50 p.b. oraz ekstremalnie niski poziom inflacji wydają się nie mieć wpływu na wycenę rodzimej waluty. Za nami kolejny tydzień niskiej zmienności na złotym. Patową sytuacje na rynku złotego przerwać mogą doniesienia z Cypru.

Strefa Euro po raz kolejny odstrasza inwestorów
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

18.03.2013 09:57

Końcówka poprzedniego tygodnia upłynęła pod znakiem doniesień z amerykańskiej gospodarki. Coraz lepsze odczyty makroekonomiczne pojawiające się w ostatnich tygodniach zdążyły rozgrzać już wyobraźnię inwestorów. Na dodatek na amerykańskich parkietach trwa hossa, a kolejne dni przynoszą nam doniesienia o pokonywaniu kolejnych rekordowych poziomów. Jeśli wierzyć w przekonanie (wynikające z historycznych danych) mówiące o tym, że giełda stanowi barometr gospodarki to najlepsze Amerykanie mają przed sobą. Piątek ostudził nieco emocje inwestorów za oceanem. Zaprezentowany indeks NY Empire State i indeks Uniwersytetu Michigan okazały się gorsze od przewidywań. Ich wartość wskazuje w dalszym ciągu na dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki, jednak rynki liczyły na kolejny odczyt lepszy od oczekiwań. Pozytywnie zaskoczyło natomiast wskazanie produkcji przemysłowej, która w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,7%.

Bieżący tydzień rozpoczął się od kolejnego wybuchu paniki o sytuację finansową europejskiej gospodarki. Temat, którym żyły rynki w poprzednich miesiącach odrodził się na nowo. Tym razem za sprawą Cypru, który podczas weekendu ogłosił program opodatkowania depozytów bankowych. Europejskie parkiety mienią się krwisto czerwoną barwą a na rynku walutowym widoczny jest ruch w kierunku walut uznawanych za bezpieczne przystanie (głównie USD i CHF). Dzisiejszy dzień należał będzie bezapelacyjnie do doniesień i spekulacji a propos gospodarki Cypru.

Dzisiejszy dzień nie obfituje w odczyty makroekonomiczne. Wśród istotnych danych z punktu widzenia rodzimej gospodarki będą publikacje Głównego Urzędu Statystycznego. O godzinie 14.00 zaprezentuje on wskazanie inflacji bazowej oraz poziom przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia za luty. Oba wskazania powinny pozostać raczej bez wpływu na rynek walutowy i mieć charakter statystyczny. Znacznie ważniejsze okaże się wtorkowe podsumowanie produkcji przemysłowej i montażowo-budowlanej.

Numerem jeden jeśli chodzi o wydarzenie bieżącego tygodnia bezapelacyjnie będzie środowa konferencja przedstawicieli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). Członkowie Komitetu pozostają pomiędzy przysłowiowym młotem a kowadłem. Z jednej strony dobra koniunktura gospodarcza za oceanem daje sygnały do ograniczenia programu pomocowego dla gospodarki, z drugiej: informacja o jego ograniczeniu może mieć swoje odzwierciedlenie w silnych przecenach na rynkach finansowych.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 20.02.2013 do 18.03.2013

Kurs EUR/PLN od kilku dni znajduje się w trendzie wzrostowym. Aktualnie na wykresie tej pary walutowej zaobserwować możemy formację trójkąta wzrostowego. W przypadku przełamania linii ograniczających formacje możemy spodziewać się wykreowania silnego ruchu.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 01.03.2013 do 18.03.2013

Kurs CHF/PLN wybił się górą z trendu wzrostowego. Świadczy to relatywnej sile franka szwajcarskiego wobec rodzimej waluty. Najbliższe dni pokażą nam czy jest to tylko jednorazowy ruch na tej parze czy faktycznie mamy do czynienia z przyspieszeniem trendu wzrostowego, który może w niedługim czasie skierować kurs na psychologiczny poziom 3,50.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 20.02.2013 do 18.03.2013

Kurs USD/PLN w dalszym ciągu porusza się w kanale wzrostowym. Ograniczenia kanału okazały się silne. Próby wyjścia dołem z formacji nie powiodły się, a kurs w dalszym ciągu koncentruje się w ramach wyrysowanych na wykresie linii. Ponadto przebicie poziomu 3,2100, stanowiącego jedno z wzniesień Fibonacciego może świadczyć o relatywnie silnym trendzie na tej parze walutowej. W najbliższym czasie prawdopodobne jest testowanie górnych ograniczeń kanału.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 20.02.2013 do 18.03.2013

Kurs GBP/PLN wybił się z kilkutygodniowego trendu spadkowego. Na chwilę obecną trudno wskazać dalszy kierunek kursu. Biorąc jednak pod uwagę łatwość z jaką kurs pokonał kolejne zniesienia Fibonacciego prawdobodobne jest wykreowanie silnego ruchu wzrostowego. Najbliższy ważny poziom to 4,88 czyli najbliższe wzniesienie Fibonacciego.

Michał Iskat
specjalista cash management
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)