Trwa ładowanie...
dkghzum
dkghzum
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Streżyńska: 500+ będzie testem dla nowej koncepcji e-administracji

Projekt 500+ będzie testem dla nowej koncepcji przestawienia administracji oraz gospodarki na obrót bezpapierowy i bezgotówkowy; przy jego realizacji z sukcesem współpracujemy z bankami - powiedziała w czwartek szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dkghzum

Streżyńska przedstawiała nowe zadania swojego resortu podczas spotkania "Perspektywy rozwoju Polski Cyfrowej na lata 2016-2020" zorganizowanego przez Krajową Izbę Gospodarczą oraz Business Centre Club.

"Zadanie 500+ realizowane jest w strumieniu, który roboczo nazywamy +paperless, cashless Poland+, czyli plan przestawienia administracji państwowej oraz gospodarki na obrót bezpapierowy i bezgotówkowy" - mówiła Streżyńska.

Program "Rodzina 500 plus" zakłada, że świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. W środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą program "Rodzina 500 plus".

dkghzum

Jak powiedziała, realizacja programu 500+ ma stanowić "rozpoznanie bojem, czy da się procedury związane z podstawowym interesem obywatela w całości przenieść do internetu."

"Tutaj przekonaliśmy się, jak to naprawdę wygląda. Większość naszych usług kończy się na e-formularzu. Ciąg dalszy (...) nadal jest nieosiągalny. I to jest jeden z głównych naszych celów, które chcemy wdrożyć jeszcze w najbliższych miesiącach - do połowy roku w taki sposób, żeby upowszechnić e-tożsamość i uwierzytelnienie za pomocą różnych metod, także zaczerpniętych z rynku prywatnego na potrzeby realizacji usług e-administracji" - dodała.

Według Streżyńskiej przy realizacji 500+ administracja wspierana jest w "bezprzykładny i bardzo ciekawy" sposób przez banki. Jak dodała, liczy również na to, że kolejnym partnerem rynkowym, który będzie mógł wesprzeć procesy "odpapierowania" i "odgotówkowania" procedur administracyjnych i biznesowych będą operatorzy telekomunikacyjni.

Szefowa MC zaznaczyła, że w kontekście planu Morawieckiego, który stawia na innowacje, cyfryzacja jest postrzegana nie tylko jako kwestia techniczna, informatyzacja procedur państwowych, ale mechanizm transformacji. Samo Ministerstwo Cyfryzacji - jak dodała - ma odgrywać większą rolę w dalszych krokach informatyzacji państwa, m.in. poprzez opracowanie zasad i standardów informatyzacji administracji państwowej, ale też wykorzystanie doświadczeń biznesowych przy wdrażaniu usług e-państwa.

dkghzum

Zdaniem Streżyńskiej dotychczasowy wysiłek i środki włożone w cyfryzację państwa zostały w dużym stopniu zmarnotrawione. Jako przykłady niefunkcjonujących, kluczowych i kosztownych programów wskazała program pl.ID, który zakładał m.in. stworzenie elektronicznego dowodu osobistego oraz program e-zdrowie.

"Niefunkcjonujących, niedziałających, awaryjnych, źle wykonanych, za drogich projektów, które będą sprawiały kłopoty w następnych latach, ponieważ generują koszty, a nie przynoszą wartości dodanej dla obywateli czy przedsiębiorców jest znacznie więcej. Choćby e-PUAP, który jest chyba najbardziej awaryjnym mechanizmem w skali całej administracji i więcej nie działa niż działa, który ma udźwignąć usług publiczne" - powiedziała Streżyńska, przypominając, że e-PUAP kosztował prawie 150 mln zł.

Kolejnym źle funkcjonującym - jej zdaniem - projektem jest program Źródło, który służy do obsługi systemu rejestrów państwowych, a - jak mówiła - przez użytkowników nazywany jest często "Bagnem" ze względu na ciągłe awarie i błędy.

Streżyńska zapowiedziała też, że program operacyjny Polska Cyfrowa będzie bardzo poważnie przebudowany.

dkghzum

Podziel się opinią

Share

dkghzum

dkghzum