Trwa ładowanie...
d3zdg9d
d3zdg9d
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Streżyńska: chcemy szybko otworzyć dane przestrzenne

Prace nad "bardzo szybkim" otwarciem danych przestrzennych będących w dyspozycji administracji publicznej do ponownego wykorzystania przez biznes i obywateli zapowiedziała w czwartek szefowa resortu cyfryzacji Anna Streżyńska .
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zdg9d

Podczas spotkania z przedstawicielami branży ICT "Perspektywy rozwoju Polski Cyfrowej na lata 2016-2020" Streżyńska mówiła o uchwalonej w końcu stycznia ustawie o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego, tzw. re-use, nad którą obecnie pracuje Senat.

Jak oceniła, ustawa w kształcie uchwalonym przez Sejm, choć potrzebna, jest efektem wielu kompromisów.

"Wszyscy próbują te informacje zachować dla siebie. Udało się podczas tych prac sejmowych wprowadzić otwarcie dla danych meteo bardzo oczekiwane przez rynek. To, co się nie udało, a do czego będziemy wracać, a nawet bardzo szybko wracać, to dane dotyczące informacji przestrzennej. Tutaj jeszcze czeka nas sporo pracy" - powiedziała Streżyńska.

d3zdg9d

Projekt ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego został przygotowany jeszcze przez poprzedni rząd. Nie trafił on do Sejmu w poprzedniej kadencji, mimo że implementuje dyrektywę 2013/37/UE, która powinna była zostać wdrożona do polskiego porządku prawnego do 18 lipca 2015 r.

Na ostatnim etapie prac w komisji sejmowej do projektu wprowadzono poprawki, które ułatwią obywatelom dostęp do danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego. Do tej pory organizacje pozarządowe, niezależni badacze i przedsiębiorcy skarżyli się na ograniczenia i wysokie opłaty za udostępnianie danych meteorologicznych i hydrologicznych.

Oprócz otwarcia danych meteorologicznych nowe przepisy, które są uzupełnieniem ustawy o dostępie do informacji publicznej, mają także m.in. ułatwić ponowne wykorzystanie zasobów bibliotek, muzeów i archiwów. Pozwolą one np. przetwarzać - także dla celów komercyjnych - zdigitalizowane zdjęcia z I wojny światowej, obrazy Jana Matejki, skany archiwalnych dokumentów czy starych map.

Ustawa ma służyć zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

d3zdg9d

Podziel się opinią

Share

d3zdg9d

d3zdg9d