Trwa ładowanie...

Struzik: "janosikowe" w 2011 r. może być niższe

Rząd zaproponował zmianę sposobu naliczania tzw. janosikowego na 2011 r. Jeżeli Sejm go przegłosuje, to Mazowsze zapłaci w przyszłym roku o ok. 170 mln zł mniej niż planowano - powiedział w poniedziałek dziennikarzom marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Struzik: "janosikowe" w 2011 r. może być niższeŹródło: Jupiterimages
d1b6rno

"Janosikowe" to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Stanowi określony odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat, a jego wysokość zależy od wysokości wpływów podatkowych. W tym roku obowiązek zapłaty "janosikowego" mają Mazowsze (940 mln zł) i Dolny Śląsk (16 mln zł). Jak zwrócił uwagę marszałek Struzik, jednak tylko Mazowsze jest płatnikiem netto, ponieważ woj. dolnośląskie wprawdzie płaci "janosikowe", ale jego wpływy z tego tytułu są wyższe niż wpłaty.

Marszałek powiedział, że zaproponowana przez rząd zmiana algorytmu naliczania wysokości tej wpłaty zawarta jest w ustawach okołobudżetowych, nad którymi pracuje Sejm. Obecnie, gdy dochody podatkowe województwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekroczą średnią krajową o 110 proc., to województwo musi oddać na "janosikowe" 80 proc. tej nadwyżki, natomiast gdy przekroczy 170 proc., to musi oddać 95 proc. nadwyżki.

Jak wyjaśnił Struzik, proponowana zmiana zakłada podwyższenie progów do 120 proc i 180 proc. - W efekcie to spowoduje, że "janosikowe" byłoby w 2011 r. o ok. 170 mln zł niższe, czyli wyniosłoby nie 800 mln zł, a 630 mln zł - powiedział.

Swoje odczucia dotyczące tej propozycji określił jako "ambiwalentne". - Każda korekta jest witana przez nas z nadzieją i ostrożnym optymizmem. Jednak ta propozycja odnosi się tylko do 2011 r., a sam mechanizm się nie zmienia - wyjaśnił.

d1b6rno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6rno