Trwa ładowanie...

Suplementy diety to nie leki. Uważaj, co kupujesz

Suplementy diety nie leczą i nie zapobiegają chorobom. To żywność - przypomina UOKiK i nakłada karę na producenta popularnych preparatów. Przypominamy, czym suplementy różnią się od leków i czym grozi ich niewłaściwe stosowanie.

Suplementy diety to nie leki. Uważaj, co kupujeszŹródło: Shutterstock.com
dnhaddm
dnhaddm

Firma Aflofarm Farmacja Polska, producent preparatów RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, musi zapłacić prawie 26 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd - postanowił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Karę nałożono w związku z reklamami preparatów, które - zdaniem UOKiK - prezentowały suplementy diety tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze.

Tymczasem suplementy nie są lekami.

- Konsumenci mogą wciąż mylić suplementy diety z lekami - przyznaje Marek Niechciał, prezes UOKiK. - Suplementy diety są żywnością: nie leczą i nie zapobiegają chorobom - tłumaczy.

UOKiK
Źródło: UOKiK, fot: UOKiK

UOKiK przypomina, że stosowanie suplementów diety jest uzasadnione jedynie w określonych przypadkach.

dnhaddm

- Podobnie jak inne produkty żywnościowe (np. nabiał czy warzywa) suplementy diety zawierają określone substancje odżywcze, jednak w bardziej skoncentrowanej formie. Dzięki temu mogą być przyjmowane w różnych postaciach, np. tabletek, ampułek, saszetek czy syropu, umożliwiających przyjęcie odpowiednich porcji - tłumaczy UOKiK.

Przesadzanie z aspiryną może skończyć się ciężkim przebiegiem grypy

Jednak ich podstawowym zadaniem jest uzupełnienie normalnej diety, a nie leczenie. Tymczasem, jak zauważa urząd, na rynku pojawia się coraz więcej produktów, których skład, wygląd i przeznaczenie mogą sugerować, że stanowią one "odpowiedniki" leków, lub nawet je zastępują.

- Suplementy diety mogą w pewnym stopniu działać na organizm, jednak nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Leki - zarówno te na receptę, jak i bez recepty - to produkty o potwierdzonym badaniami działaniu leczniczym lub profilaktycznym, udowodnionym w procesie rejestracji - przypomina UOKiK.

Aby zarejestrować lek, trzeba przedstawić szereg dokumentów, które potwierdzą jego jakość, skuteczność i bezpieczeństwo. W przypadku suplementów nie jest to konieczne. Ich producenci muszą jedynie poinformować Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu (lub zamiarze wprowadzenia) produktu na rynek. Podają przy tym jego skład i wzór etykiety. Nie jest wymagana dokumentacja potwierdzająca jakość czy deklarowane efekty działania.

dnhaddm

Tymczasem korzystanie z suplementów diety może się źle skończyć.

- Myślenie: "wezmę, na pewno mi nie zaszkodzi" jest błędne. Produkty te mogą w niekorzystny sposób wpływać na efekty stosowania innych leków lub suplementów. W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji. Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia - ostrzega UOKiK. I radzi:

_ Nie stosuj suplementów diety "na chybił trafił"._
_ Nie diagnozuj swojego stanu zdrowia (ani zdrowia twojego dziecka) na podstawie reklam._
_ Suplementami diety nie zastąpisz posiłku lub właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania._
_ Ostrożnie podchodź do informacji prezentowanych w reklamach oraz na stronach producentów, pamiętając, że suplementy diety nie są "cudownym" środkiem, lecz środkiem spożywczym._

W razie wątpliwości powinniśmy sprawdzić, czy dany suplement znajduje się w wykazie produktów zgłoszonych do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i jaki jest jego status. Jeśli nie znajdziesz go w wykazie, lepiej nie kupuj - radzi UOKiK.

dnhaddm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnhaddm