Trwa ładowanie...

Świadczenia po 1 września. Ciąża Plus, wyższe zasiłki dla bezrobotnych

Podwyżki dla nauczycieli, bezpłatne leki dla kobiet w ciąży, wyższe zasiłki dla bezrobotnych - z tego Polacy skorzystają od 1 września. Biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, w najbliższym czasie nowych programów społecznych może być zdecydowanie mniej.

szkoła, szkola, lekcja, lekcje, klasa, edukacjaszkoła, szkola, lekcja, lekcje, klasa, edukacjaŹródło: Pexels, fot: Arthur Krijgsman
d4173h4
d4173h4

Nawet 5 mln Polaków może się w najbliższym czasie spodziewać większego wsparcia od państwa – wylicza "Fakt". Gazeta ostrzega, że w związku z trudną sytuacją gospodarczą, w kolejnych miesiącach takich "aktów hojności" może być znacznie mniej.

Zasiłek dla bezrobotnych

We wtorek 1 września w górę idzie zasiłek dla bezrobotnych. Przez pierwsze 90 dni pozostawania bez pracy przysługiwać będzie 1200 zł brutto, czyli niemal 320 zł więcej niż obecnie. Jeśli przez 3 miesiące bezrobotny nie znajdzie pracy, po tym okresie będzie mógł liczyć na 942,30 zł brutto.

Przypomnijmy, że osoby, które utraciły pracę w wyniku kryzysu wywołanego uderzeniem koronawirusa, przez 3 miesiące dostawały tzw. zasiłek solidarnościowy w kwocie 1400 zł.

LP Total Money w odc. nr 1 "Remont w prezencie"

Nauczyciele: 6 proc. w górę

Pierwszy dzień szkoły to też dzień, w którym nauczycielskie pensje wzrosną o 6 proc. Wprawdzie sami zainteresowani przekonują, że symboliczną podwyżkę tę już dawno "zjadła" inflacja, niemniej biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku i to, że wielu ludzi drży o posadę, to nauczyciele znajdują się w sytuacji do pozazdroszczenia.

d4173h4

I tak, stażysta po podwyżce zarobi 2166 zł netto (w górę o 118 zł), nauczyciel kontraktowy 2226 zł( więcej o 121 zł), mianowany 2516 zł (137 zł więcej), a dyplomowany 2940 (podwyżka o 161 zł).

Więcej bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży zyskują od 1 września bezpłatny dostęp do 114 leków, m.in. na cukrzycę, podtrzymanie ciąży i choroby tarczycy. Lista leków objętych programem zwanym popularnie "ciąża Plus" ma być wydłużana. Leki wydawane będą wyłącznie na receptę.

Coś wreszcie drgnęło w Funduszu Alimentacyjnym

Fundusz Alimentacyjny, który w założeniu miał zabezpieczać rodziny, na rzecz których nie da się wyegzekwować alimentów, od lat był praktycznie fikcją. Wszystko dlatego, że progi dochodowe, od których uzależniano przyznanie pomocy, prze kilka lat nie były podnoszone, więc niewiele rodzin spełniało warunki, by z pomocy państwa skorzystać. 1 października progi pójdą w górę o 100 zł. Tym samym o wsparcie będzie można się ubiegać, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy 900 zł.

d4173h4

Dodatkowo zacznie obowiązywać postulowana od lat przez samotnych rodziców zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza, że jeśli próg dochodowy zostanie przekroczony o 1 zł, alimenty będą zmniejszone o złotówkę. Jeśli przekroczenie wyniesie 2 zł, alimenty spadną o 2 zł itd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4173h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4173h4