Świadectwo energetyczne lokalu nie będzie niezbędne przy akcie notarialnym - RIN

17.12.Warszawa (PAP) - Według Rady Izby Notarialnej w Warszawie,
notariusze nie będą uzależniali sporządzenia aktu notarialnego od
przedstawienia świadectwa energetycznego...

17.12.2008 | aktual.: 05.01.2009 12:08

17.12.Warszawa (PAP) - Według Rady Izby Notarialnej w Warszawie, notariusze nie będą uzależniali sporządzenia aktu notarialnego od przedstawienia świadectwa energetycznego budynku lub lokalu - poinformowała Izba w komunikacie prasowym.

"Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy Prawo budowlane, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2009 roku, na notariuszach nie ciąży obowiązek sprawdzenia, czy sprzedający budynek lub lokal posiada takie świadectwo" - napisano w komunikacie.

Nowe przepisy ustawy Prawo budowlane, dostosowujące polskie prawo do dyrektywy energetycznej UE, nakładają obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla budynków i lokali.

"Znowelizowana ustawa nie przewiduje żadnych sankcji - ani wobec notariuszy, ani stron umowy - związanych ze sprzedażą lokalu lub budynku, który nie posiada świadectwa energetycznego. W takiej sytuacji notariusze nie mogą uzależniać obrotu nieruchomościami od przedstawienia świadectwa energetycznego" - powiedziała Czesława Kołcun, prezes Rady Izby Notarialnej w Warszawie, cytowana w komunikacie.

Według oceny Izby, w świetle nowego prawa transakcja będzie mogła dojść do skutku w przypadku braku świadectwa. Nie będzie ono bowiem dokumentem niezbędnym do sporządzenia aktu notarialnego.

"Zgodnie z art. 63a ustawy Prawo budowlane, nabywcy budynku lub lokalu świadectwo powinno zostać udostępnione. Oznacza to, że w interesie kupującego leży, aby sprzedawca nieruchomości przedstawił świadectwo energetyczne, które będzie jednym z elementów mających wpływ na postanowienia umowy pomiędzy sprzedającym, a kupującym (może np. wpływać w istotny sposób na cenę nieruchomości)" - głosi komunikat.

Z informacji zawartych w świadectwach wynikać ma m.in, ile energii elektrycznej zużyje potencjalnie budynek lub lokal. Taki dokument inwestor będzie musiał posiadać przy oddawaniu budynku do użytku. (PAP)

pam/ gor/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkaprawo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)