Trwa ładowanie...

Świąteczne pierogi i grzybowa będą droższe

Mimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, warzywa i owoce nie drożeją. Ale wigilijna grzybowa czy pierogi mogą być trochę droższe, bo grzyby kosztują o kilka procent więcej niż przed rokiem - informuje rzeczniczka rynku hurtowego w Broniszach Małgorzata Skoczewska.

Świąteczne pierogi i grzybowa będą droższeŹródło: Fotolia, fot: Videovol
d19lvjp
d19lvjp

W porównaniu z 2013 rokiem krajowe warzywa, owoce oraz pomarańcze są tańsze. Droższe są grzyby i orzechy. Bardzo tanie są jabłka.

Hurtowe ceny jabłek konsumpcyjnych z tradycyjnych przechowalni nie przekraczają 1 zł za kilogram, ale już owoce przechowywane w chłodni z kontrolowaną atmosferą są droższe i kosztują 1 zł do 1,30 zł za kilogram. Ale i tak jest to 35 - 45 proc. taniej niż przed rokiem.

Znacznie tańsze są krajowe warzywa. W ofercie hurtowej (np. dla sklepów) ceny kapusty kiszonej wahają się od 1,85 do 2,20 zł za kilogram czyli o prawie 40 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Kapusta biała jest o połowę tańsza, mniej trzeba także zapłacić za cebulę, ogórki kwaszone, marchew, buraki czerwone oraz za ziemniaki.

Ceny pieczarek są jeszcze trochę niższe (4 proc.) w porównaniu do ceny sprzed roku, ale tuż przed świętami Bożego Narodzenia, prawdopodobnie grzyby te podrożeją. Obecnie pieczarki sprzedawane są w cenie od 4,5 do 6,00 zł za kilogram.

d19lvjp

Grzyby suszone są około 5 proc. droższe niż w grudniu 2013 r., a to dlatego, że było ich w tym roku mniej. Ceny grzybów suszonych są zróżnicowane, od 60 zł za kilogram tzw. miału gastronomicznego do 600 zł za kilogram kapeluszy borowików.

Mak w sprzedaży hurtowej kosztuje 8-12 zł za kilogram. Olej rzepakowy od 12 do 16 zł za litr.

Rodzynki zwykłe (mniejsze) kosztują 10 zł/kg, duże - Jumbo 22 zł/kg. W tym roku orzechy laskowe kosztują dwa razy tyle co przed rokiem (11-16 zł/kg), włoskie są droższe o 30 proc. (7,5 do 18 zł/kg).

W podobnej cenie co w ubiegłym roku oferowane są cytrusy. Pomarańcze można kupić kilka procent taniej tj. w cenie 2,75 do 4,5 zł/kg w zależności od odmiany; mandarynki w cenie od 2,5 zł (drobne) do 6,5 zł za odmianę Klementynka. Cytryny są dość tanie, 4 do 5 zł/kg (ale o 6 proc. droższe niż w ub.r..).

d19lvjp

Wśród nowości są suszone owoce miechunki (egzotyczna roślina peruwiańska), która w postaci świeżej stosowana jest do dekoracji ciast i tortów, a suszona może być stosowana w mieszance bakalii. Suszona - kosztuje 54 zł za kilogram.

Jak zapewniła Skoczewska, pożar, który miał miejsce w jednej z hal na rynku hurtowym w Broniszach nie ma wpływu na ceny, gdyż towaru jest dużo. Jest natomiast problem z wygospodarowaniem miejsca do handlu dla przedsiębiorców, którzy sprzedawali w spalonej hali. Część z nich znalazła sobie pomieszczenia w innych halach. Dla pozostałych zarząd rynku rozważa m.in. postawienie ogrzewanych namiotów.

Hala, w której handlowało 72 firm, spłonęła w ubiegłą środę w nocy. Gaszenie pożaru trwało 9 godzin, w akcji uczestniczyło 160 strażaków.

d19lvjp

Rzeczniczka poinformowała, że spalona hala jest ogrodzona, nie ma na razie decyzji, co dalej. Prawdopodobnie częściowo zostanie ona rozebrana. Nie jest też znana jeszcze przyczyna pożaru, nie nie ma szacunku strat.

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy znajduje się przy drodze z Warszawy do Poznania. To największy rynek hurtowy owoców, warzyw i kwiatów w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Powierzchnia rynku wynosi ponad 51 ha. Na rynku sprzedażą zajmuje się ponad 400 przedsiębiorców. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Bronisz sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu). Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Karty Stałego Klienta (sprzedający i kupujący) posiada ponad 11 tys. podmiotów gospodarczych.

d19lvjp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19lvjp