Światowy Indeks Wolności Gospodarczej: Polska na 59. pozycji

Polska zajęła 59. miejsce na 152 kraje świata pod względem wolności gospodarczej. W porównaniu z zeszłym rokiem oznacza to spadek o 11 pozycji.

Światowy Indeks Wolności Gospodarczej: Polska na 59. pozycji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Drugi rok z rzędu wolność gospodarcza na świecie powiększa się i już prawie osiągnęła poziom sprzed kryzysu - wynika z zaprezentowanego dziś przez Centrum im. Adama Smitha Światowego Indeksu Wolności Gospodarczej. Indeks oparto na danych za 2011 r.

Na czele rankingu znalazły się Hongkong, Singapur, Nowa Zelandia i Szwajcaria. Z krajów Unii Europejskiej najwyższą pozycję zajęła Finlandia (6. miejsce). Spośród największych gospodarek świata Stany Zjednoczone znalazły się na 17. miejscu, Chiny na 123. miejscu, Japonia na 33. miejscu, a Niemcy na 19. pozycji.

Większość krajów o najniższych wartościach Indeksu Wolności gospodarczej to państwa afrykańskie, ale ostatnią pozycję w rankingu zajęła Wenezuela.

- Na przykładzie Wenezueli widać, w jaki sposób reżimy wpływają na wolność gospodarczą - komentuje dr Andrzej Kondratowicz, ekspert Centrum Adama Smitha, który prezentował raport. Jak podkreślił ekspert, jeszcze dwadzieścia kilka lat temu, poziom wolności gospodarczej w Polsce był na zbliżonym poziomie co dziś w Wenezueli, jednak od tego czasu udało nam się poczynić znaczne postępy.

Wolność gospodarcza w Polsce...

"W tegorocznej edycji Raportu Wolności Gospodarczej Świata Polska uzyskała 7,20 pkt na możliwe 10, co dało 59. miejsce wśród 152 sklasyfikowanych gospodarek. Rok temu było to 48. miejsce. Gdy porównujemy wolność gospodarczą w czasie, stosuje się tzw. nawiązanie łańcuchowe. Przy takiej metodzie wynik Polski jest nieco słabszy (7,18), ale daje nam wyższą pozycję (52.)" - czytamy w komentarzu do raportu.

- Jakkolwiek miejsce zajmowane przez Polskę nieznacznie spadło, to w otoczeniu Polski ranking jest akurat dość gęsty i nawet niewielkie zmiany rzędu 0,1 pkt wywołują przesunięcia o 10-20 miejsc. I tak właśnie się stało w naszym przypadku - wyjaśnia Kondratowicz. Zdaniem eksperta można uznać, że poziom wolności gospodarczej w Polsce w zasadzie się nie zmienił, a w długim okresie wciąż widać lekką tendencję wzrostową.

Na wskaźnik wolności gospodarczej składa się pięć obszarów. Polska najlepiej wypada pod względem dobrego pieniądza (20. miejsce na świecie), a najgorzej ze względu na rozmiar rządu (116. pozycja). Pozostałe obszary to państwo prawa (46. miejsce Polski), swoboda wymiany międzynarodowej (64.) i regulacje (67.).

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha największe pole do poprawy wolności gospodarczej znajduje się w obszarze państwa prawa. - W Polsce zmiany mogą iść znacznie szybciej. Wszystko zależy od decyzji naszego parlamentu i rządu - mówi Andrzej Sadowski.

- Wolność gospodarcza jest stanem naturalnym. To polityka powoduje, że bywa ona ograniczana - zaznacza Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum Centrum im. Adama Smitha.

...i w Ameryce

O tym, jak duże znaczenie dla wolności gospodarczej ma polityka rządu, świadczy przykład USA. Co prawda w tym roku kraj awansował z 18. miejsca o jedną pozycję, ale jeszcze kilka lat temu znajdował się w pierwszej trójce zestawienia.

- Największe zmiany związane są w tym przypadku z wielkością rządu, popsuł się również wymiar sprawiedliwości - wyjaśnia Kondratowicz. Jak przypomniał ekspert, środowiska finansowe w USA bardzo sceptycznie podchodziły do regulacyjnych planów prezydenta Baracka Obamy, a indeks wolności gospodarczej pokazuje, że przynajmniej częściowo mieli rację.

Doroczny raport opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) - grupę niezależnych instytutów z 85 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie. Polskim członkiem sieci jest Centrum im. Adama Smitha.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (194)