Święta posiadacze akcji spędzą w dobrych nastrojach
W czwartek bardzo dużo czynników sprzyjało kupującym i wykorzystali to. Przede wszystkim od rana zwyżkowały surowce – ceny ropy i miedzi po południu ustanawiały nowe szczyty, na poziomach nie widzianych od ok. 1,5 roku.
06.04.2010 09:06
To sprzyjało rynkom akcji i przed południem panowały dobre nastroje na parkietach europejskich i co równie ważne zwyżkowały kontrakty na indeksy amerykańskie. Na GPW notowania rozpoczynały się w stonowanych nastrojach, ale poprawiały się z godziny na godzinę i ok. południa WIG20 zyskiwał ponad 1,5%. Optymizm głównie dotyczył największych spółek, mWIG40 i sWIG80 utrzymywały się przez większą część sesji nieznacznie powyżej kreski. Po osiągnięciu ww. poziomów WIG20 ruszył bokiem – inwestorzy czekali na wiadomości z USA, a te wpisały się w ogólnie panujący optymizm. Najpierw o 14:30 pokazany został neutralny raport z rynku pracy Stanów Zjednoczonych, gdzie w ubiegłym tygodniu zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy pobrało 439 tys. osób, co było zgodne z prognozami. Nastroje były na tyle dobre, że dane nie gorsze od prognoz wzmocniły kupujących i WIG20 ustanowił nowe szczyty hossy. Kolejne statystyki były już dużo lepsze od oczekiwań rynku. Marcowy indeks ISM produkcji przemysłowej wyniósł 59,6 pkt (konsensus
56,8 pkt), co przerodziło się w kolejną falę wzrostów i WIG20 zamknął się 2552 pkt, tj +2,3%, tym samym ustanawiając nowe maksima już ponad rocznego trendu wzrostowego. Obrót wyniósł 1,35 mld PLN dla 20 największych spółek, a na szerokim rynku ponad 1,8 mld PLN.
Inwestorzy przywitali nowy miesiąc widocznym powrotem optymizmu. Świąteczna atmosfera oraz korzystne odczyty danych sprowokowały byki, które w ładnym stylu ustanowił nowy szczyt trwającej hossy. Atak popytu wyraźnie zanegował większość negatywnych sygnałów jakie ciążyły nad rynkiem w pierwszych dniach minionego tygodnia. Na samym otwarciu pokonana została bariera wyznaczona przez szczyty z lipca 2008 r. chwilę potem WIG przebił maksimum intraday z początku tygodnia. Wracając powyżej naruszonej w środę linii trendu wzrostowego rynek oddalił również groźbę ukształtowania formacji klina zwyżkującego. Wyznaczone w obrazie dziennym rynku białe marubozu ma silną wymowę i może stanowić mocny prognostyk przemawiający za pierwszą fazę kontynuacji wzrostu. Za takim scenariuszem przemawia również systematycznie zyskujący na wartości oscylator siły trendu ADX oraz rosnący Derivative Oscillator. RSI, poruszające się przy maksimach swojego zakresu zmian na dominującym rynku byka wskazuje natomiast na krótkoterminowe
wykupienie wskaźnika. Kolejną barierą dla popytu wyznacza 50% zniesienia fali bessy przebiegające w okolicach 44 000 pkt.