Trwa ładowanie...
d49jd75
25-10-2015 12:30

Świętokrzyskie/ Powstało laboratorium badające biopaliwa

Laboratorium prowadzące badania efektywności energetycznej biomasy, biogazu i biopaliw, na potrzeby wykorzystujących je w swojej działalności przedsiębiorców, powstało w Starachowicach (Świętokrzyskie). Inwestycję dofinansowała Unia Europejska.

d49jd75
d49jd75

Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii (ŚCIiTT) oraz starachowickiej Fundacji - Agencji Rozwoju Regionalnego.

Na potrzeby laboratorium zaadaptowano znajdującą się w Starachowicach jedną z dawnych hal przemysłowych. Składa się ono z mikrobiogazowni, instalacji kogeneracyjnej oraz części analitycznej.

"Mikrobiogazownia pozwoli na badanie substratów, które mogą być stosowane w biogazowniach i bioelektrowniach do wytwarzania metanu - gazu, jaki może służyć do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Ze względu na jej moc, chodzi nie tylko o badania jednostkowe, ale także prowadzone na większych ilościach substratów, które będą mogły zasilać - przykładowo - małe gospodarstwo rolne" - wyjaśniał w rozmowie z PAP dyrektor ds. nauki i rozwoju ŚCIiTT, dr Włodzimierz Grochal.

Z kolei w dwóch instalacjach kogeneracyjnych o tej samej mocy - służących do jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej - będzie można porównywać efektywność energetyczną biogazu i gazu ziemnego. Wytwarzane tu ciepło będzie wykorzystywane do zasilania laboratorium.

d49jd75

Instytucja będzie także badała surowce organiczne i nieorganiczne oraz kaloryczność energetyczną produktów ich spalania.

Jak podkreślił Grochal, do tej pory tego typu laboratoria funkcjonowały głównie w ośrodkach akademickich i służyły prowadzeniu badań naukowych, a starachowickie - ma służyć przedsiębiorcom, głównie z branży energetycznej.

Chodzi o firmy także wytwarzające odpady spożywcze, poubojowe i biomasę roślinną, które chcą wytwarzać biogaz i przetwarzać go na energię. Laboratorium dedykowane jest także oczyszczalniom ścieków - można w nim analizować szkodliwe odpady ściekowe oraz producentom nawozów i rolnikom.

Początkowo placówka będzie prowadziła badania bezpłatnie, później w ramach działalności komercyjnej.

Wartość realizacji projektu to ponad cztery miliony złotych. Większość kosztów pokryła Unia Europejska, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013.

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75